Mokymai mokyklų karjeros specialistams „Grįžtamojo ryšio žaidimas - metodinė priemonė ugdymo karjerai veikloje“
 

Vyrų ne moterų profesijos – kur dėti kablelį

 

Mes lygūs. Manikiūro meistras Tomas Gabrielius Kuzas: „Nevadinčiau savęs stereotipų griovėju – tiesiog darau tai, ką noriu“

Laikas persidaryti manikiūrą? Skubi į grožio saloną, o tave pasitinka manikiūrininkas. Kokia bus tavo reakcija?


Vienas pirmųjų manikiūro meistrų Lietuvoje Tomas Gabrielius Kuzas teigia, kad dažniau sulaukia iš aplinkinių nuostabos ir smalsumo, nei neigiamų reakcijų. Manikiūrininkas neslepia, kad jam darbas labai yra malonus ir įdomus, o juk tai ir yra svarbiausia. Iš pradžių aplinkinių skeptiškai vertintas, ilgainiui manikiūro meistras užsitarnavo klienčių pripažinimą ir turi jų nemenką ratą.


Tomas sutinka, kad jo profesijoje retai sutiksi vyriškos lyties atstovą, tačiau save šioje srityje mato kaip profesionalą, kuris išsiskiria iš didelę pasiūlą turinčios paslaugų srities, o tai yra labai svarbu sėkmei.


Didelėje šeimoje užaugęs manikiūro meistras teigia: „Turiu du vyresnius brolius, su tėčiu šeimoje buvome keturi vyrai ir viena mama. Pas mus moteriškų ir vyriškų darbų nebuvo“. Tad vaikinas nuo mažens nebuvo apsuptas lyčių stereotipų ir dabar gali drąsiai teigti, kad dirbą mėgiamą ir labai įdomų darbą.


Daugiau informacijos: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/mes-lygus-manikiuro-meistras-tomas-gabrielius-kuzas-nevadinciau-saves-stereotipu-grioveju-tiesiog-darau-tai-ka-noriu-1024-836620


MOTERYS, KŪRUSIOS LIETUVOS VALSTYBĘ

Lietuvoje moterų judėjimas dėl rinkimų teisės prasidėjo 1905 m., kai Vilniuje susikūrė organizacija – Lietuvos moterų susivienijimas moterų teisėms ginti. Jis kovojo dėl moterų rinkimų teisės ir galimybės dalyvauti nepriklausomos valstybės atkūrime. Pagrindinį tikslą pavyko pasiekti 1918 lapkričio 2 d., kai moterims buvo suteikta balsavimo teisė, kuri buvo įtvirtinta laikinojoje Konstitucijoje.

Istoriniai faktai liudija, kad atkurta Lietuvos valstybė buvo statoma ant tvirtų, demokratijos ir lyčių lygybės principais grįstų pamatų. Jos kūrėjai toliaregiškumu pralenkė daugelio Europos valstybių politinį elitą, todėl šiandien galime pagrįstai didžiuotis tuo, kad mūsų demokratija yra neatsiejama nuo fundamentalių moterų ir vyrų lygybės vertybių.

Gavusios politines teises moterys aktyviai prisidėjo prie atkurtos valstybės puoselėjimo. Jos visad dalyvavo politinėje, visuomeninėje, mokslo, švietimo, labdaros, meninėje veikloje, įnešdamos esmingą indėlį į Lietuvos kultūros kūrimą ir puoselėjimą.

Oficialioje istorijoje šis indėlis dažnai lieka nematomas ir tai iš esmės nuskurdina ne tik pačios istorijos, bet ir kultūrinio paveldo suvokimą. Turime pripažinti, kad visuomenė vis dar yra mažai informuota apie šiuos Lietuvos 100-mečio pasiekimus.

 

Skaitykite moterų, kūrusių Lietuvos valstybę, istorijas:

Daugiau informacijos apie projektą http://gap.lt/projektai/moterys-kurusios-lietuvos-valstybe/

 

 


POLITIKA − NE MOTERŲ REIKALAS? 

Atlikta ir išleista veiksnių, trukdančių ir skatinančių aktyvesnį jaunų moterų dalyvavimą pilietiniame ir politiniame gyvenime Lietuvoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje, apžvalga anglų ir rusų kalbomis. Remiantis ja, parengtas pilietinį sąmoningumą skatinantis filmukas.

Metai: 2018

Pdf dokumentas  Daugiau informacijos


Ji – kosmoso palydovų inžinierė

Ji Julija Volkova, inžinierė-konstruktorė kosmoso technologijų įmonėje „Nanoavionika“. Jos darbas – konstruoti palydovus, kurie skrenda į kosmosą. Dažnas paklausęs, kuo ji dirba, nustemba ir sako, kad tai – ne moteriška specialybė. Pati Julija, rinkdamasi studijų kryptį, nei nesusimąstė, kad tai yra nemoteriška sritis. Ji pati mano, kad profesijos nėra nei moteriškos, nei vyriškos, tiesiog vaikinai dažniau renkasi tam tikras studijas nei merginos.

Julijai mokyklos suole labiausiai sekėsi matematika ir fizika. Puikiai išlaikiusi brandos egzaminus ir sulaukusi tėvų palaikymo, po vidurinės mokyklos išvyko į Glazgą (Jungtinė Karalystė), nes Europos Sąjungos piliečiams mokslas čia buvo nemokamas, o ir anglų kalbą ji mokėjo. Mergina juokiasi, kad perpratusi škotų akcentą, sėkmingai baigė mokslus ir tapo kosmoso palydovų inžiniere. Pati Julija nesutinka, kad jos profesija yra vyriška, nes net neranda tam logiškų argumentų. Studijuojant universitete ji turėjo daug grupiokių merginų, o kolegos darbe taip pat neklausinėja, kodėl ji pasirinko tokią profesiją.


Daugiau apie Julijos darbe atliekamas funkcijas ir kitas įdomias detales Žinių radijo laidos garso įraše: https://www.ziniuradijas.lt/laidos/pasimatymai/ji-kosmoso-palydovu-inziniere?soundtrack=1 (2018-11-21)

 Kai profesija – viena tarp vyrų


Svajonei tapti realybe prireikė dvylikos metų. Šiandien Lina Lelevičiūtė – vienintelė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesė-gelbėtoja moteris ir viena iš vos keleto dirbančių moterų ugniagesių Lietuvoje.Nepaprastai atkakliai siekusi savo tikslo Lina Lelevičiūtė, šiandien gali didžiuotis savo pasiekimu – ji yra ugnegesė-gelbėtoja. Po netrumpos darbo patirties (dispečere ir inspektore) gaisrinės pagalbos tarnyboje ji ryžosi imtis gaisrininkės gelbėtojos profesijos. Moteriai apsispręsti ir tikslo siekti padėjo noras savo rankomis padėti žmonėms, gelbėti jų gyvybes.

Lina Lelevičiūtė neslepia, kad darbas reikalauja didelių fizinių ir psichologinių jėgų, tačiau jai patinka jos darbas. Gelbėtoja šias pareigas užima jau metus ir bendradarbiai vyrai vertina ją, kaip savo darbą labai gerai išmanančią specialistę. Moteris pasitiki savimi ir vertina savo užsispyrimą, kad ji gali šias pareigas eiti lygiai kaip ir kolegos vyrai, be kokių nuolaidžiavimų ar palengvinimų.

Gaisrininkė gelbėtoja teigia, kad per metus atliktų gelbėjimų, teko susidurti su įvairiais sunkumais, tačiau įdėtos pastangos atsiperka su kaupu. Tad viskas yra įmanoma, jei tik žmogus labai nori – tai jo svajonė gali tapti realybe.


Nuotraukos Vilmanto Raupelio

Parengta pagal Dianos Krapavickaitės straipsnį „Kai profesija – viena tarp vyrų“, 2018 m. balandžio 5 d. . Naujienų portalas Diena.lt. Pilnas straipsnis internete [žiūrėta 2018 m. balandžio 26 d. http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/profesija-viena-tarp-vyru-857445Vaizdo medžiaga apie „netradiciškas“ moteriškas ir vyriškas profesijas:

 

Lazerių sistemos, policininkė

Traukinio mašinistė

Chemijos technologė

Suvirintojos 

Suvirintojos 2 (anglų k.)

Suvirintojos 3 (anglų k.)

Suvirintojos 4 (anglų k.)

Moterys inžinerijoje  (anglų k.)

Pradinių klasių mokytojai  (anglų k.)

LEGO profesijos  (anglų k.)

Slaugytojas  (anglų k.)

Elektros inžinierė, „General Motors“ generalinė direktorė (anglų k.)

Mokytojai vyrai


Slaugytojas, darželio auklėtojas, socialinis pedagogas
Kas buvo pirmosios astronautės, skridusios į kosmosą?

 

Pirmasis astronautas pakilęs į kosmosą buvo rusų astronautas Jurijus Gagarinas (1934-1968), o praėjus beveik dvejiems metams (t.y. 1963 m.) Sovietų Sąjunga pasaulį nustebino dar kartą! Šį kartą į kosmosą kilo moteris – Valentina Tereškova (gim. 1937 m.) (1 pav.). Tai buvo labai didelis pasiekimas moterų profesiniame pasaulyje ir lygių teisių klausimu, nes kai kuriose pasaulio valstybėse moteris tais laikais neturėjo balsavimo teisės rinkimuose.

Nėra aišku, kodėl Sovietų Sąjunga pasirinko būtent šią moterį skrydžiui į kosmosą, juk 26-erių metų Valentina Tereškova, tuo metu dirbo tekstilės fabrike ir turėjo tik šiek tiek praktikos šuoliams parašiutu. Nepaisant to, Tereškovos pakilimas į kosmosą leido mokslininkams sužinoti, kaip būvimas kosmose veikia moters kūną, be to, tai galėjo būti įkvėpimu kitoms merginoms siekti astronautės profesijos.

Dar po 20-ties metų Sovietų Sąjunga, išleido į kosmosą dar vieną moterį! Tai buvo Svetlana Savickaja (gim. 1943 m.) (2 pav.), pripažinta nepaprastai gera ne tik pilotė ir šuolių parašiutu ekspertė, bet ir šių sričių pasaulio čempionė ir rekordų savininkė. Moteris turėjo labai didelę aistrą skrydžiams, tad neliko nepastebėta ir po dviejų metų jau kilo į kosmosą, kur praleido net savaitę. Svetlana neginčijamai prisidėjo prie tyrimų, kurių dėka buvo analizuojamas žmogaus kūno prisitaikymas prie mikro gravitacijos sąlygų. Po dviejų metų astronautė Svetlana pakilo į kosmosą dar kartą ir taip tapo pirmąja moterimi pasaulyje pabuvojusia kosmose du kartus! Be to, antrojo skrydžio metu ji gavo progą pabuvoti atvirame kosmose!

Jungtinėse Amerikos valstijose reikalavimai astronautams buvo labai griežti – jais galėjo tapti tik didelę patirtį turintis reaktyvinių lėktuvų pilotai, tad taip buvo užkirstas kelias moterims būti astronautėms. Tačiau kadangi tuo metu vyko labai intensyvios mokslo pasiekimų varžybos tarp SSRS ir JAV, o SSRS kosmoso tyrinėjimuose buvo daugiau pažengusi, JAV nutarė sušvelninti reikalavimus astronautams, tokiu būtų į kosmosą galėjo kilti ne tik patyrę pilotai, bet ir mokslininkai. Tame tarpe ir moterys.

Tad trečioji į kosmosą pakilusi moteris buvo JAV astronautė Sally Ride (1951-2012) (3 pav.). Dar mokyklos suole mergina labai susidomėjo fizikos mokslais, tačiau tais laikais ji sulaukė nemažai kritikos, neva fizikos mokslai yra ne mergaitėms. Tokios kalbos Sally įkvėpė tik dar labiau domėtis mėgiama sritimi ir štai po mokyklos ji sėkmingai baigė garsųjį Stenfordo universitetą ir įgijo fizikos mokslų daktarės laipsnį. Sally niekada nesvajojo pakilti į kosmosą, nes galvojo, kad moterims, tai niekada nebus leista. Nepaisant to, ji vieną dieną aptiko laikraštyje NASA skelbimą, kuris kvietė į astronautų atranką. Sally atranką sėkmingai praėjo ir po metus trukusių mokymų ji jau sėkmingai dirbo NASA būstinėje. Ji dalyvavo įvairiuose moksliniuose tyrimuose ir bandymuose, ėjo labai svarbias Kosminės kapsulės komunikatorės pareigas, kurios leido astronautams, esantiems kosmose tiesiogiai susisiekti su Žeme. 1983 metais Sally buvo atrinkta į kosminę įgulą, kuri turėjo skristi tyrinėti kosmosą. Taip ji tapo pirmoji amerikiete moterimi išskridusią į kosmosą.

Nepaisant to, kad kosmosas dažnai buvo siejamas su politika, Sally Ride, Svetlana Savickaja ir Valentina Tereškova, drąsios ir protingos moterys įrodė, kad moterims nėra neįmanomų darbų ir taip labai stipriai prisidėjo prie pasaulio pažinimo ir įkvėpė ne vieną moterį pasirinkti astronautės profesiją!

1 pav. Astronautė Valentina Tereškova

2 pav. Astronautė Svetlana Savickaja

3 pav. Astronautė Sally Ride

 

Parengta remiantis:

https://www.15min.lt/video/moterys-moksle-kas-buvo-pirmosios-astronautes-skridusios-i-kosmosa-124828

Daugiau sužinosi čia:

http://astronautika.lt/