Pratęsiama registracija į kvalifikacijos tobulinimo mokymus asmenims, siekiantiems įgyti ugdymo karjerai paslaugų teikimui reikalingas kompetencijas
 

Vyrų ne moterų profesijos – kur dėti kablelį

 

Neapykantos kalba

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su partneriais – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba ir socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti" – pradėjo nacionalinę sąmoningumo didinimo kampaniją „Neapykantos kalba yra nusikaltimas". Kampanijos metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žalą, kurią sukelia neapykantos komentarai ir kitokia raiška, paaiškinama, kodėl ši veikla laikoma nusikalstama, kaip galima apie šį reiškinį pranešti ir kur rasti informaciją apie teikiamą pagalbą.

Neapykantos kalba yra raiška, kuria skleidžiama, kurstoma, skatinama ar pateisinama neapykanta prieš asmenį ar asmenų grupę dėl jų tapatybės. Asmens tapatybę sudaro tokie požymiai kaip tautybė, rasė, seksualinė orientacija, lytis, amžius ir kt.


„Moterys garsų pasaulyje”: bliuzo ir džiazo pradininkės


Šiame epizode pasakojama apie moteris, kurios buvo bliuzo ir džiazo pradininkės, apie jų karjeras ir istorines aplinkybes, kuriomis jos kūrė. Tai mažas žingsnis, kad šių savo amato meistrių darbas ir socialinis ir kultūrinis palikimas nebūtų pamirštas.

Žiūrėti


Marie Curie (1867–1934)


Vardus istorijoje įrašo iškilūs darbai.

Taip įsiamžino ir ji – pirmoji mokslų daktaro laipsnį gavusi moteris, pirmoji Nobelio premijos laureatė,apdovanota dviejose – fizikos ir chemijos – srityse.

Moteris mokslininkė, tyrusi radioaktyviąsias medžiagas.

Maria Skłodowska. Marie Curie. Marija Sklodovska-Kiuri.

Enciklopedijos, žinynai, vadovėliai primena, kad penkių vaikų šeimos jaunylė Maria Skłodowska gimėVaršuvoje, ten užaugusi pradėjo mokslus slaptoje, nelegalioje įstaigoje, nes studijuoti Varšuvosuniversitete, kuris buvo skirtas tik vyrams, mergina negalėjo, o 1891 m. sėkmingai patekusi į Paryžiausakademinę aplinką, gilinosi į fiziką ir matematiką, sutiko ir gyvenimo bendražygiu tapusį fizikosfakulteto profesorių Pierre Curie. Po jo mirties darbus perėmusi Maria tapo pirmąja moterimi dėstytojaSorbonos universitete.

Mokslininkai Curie dirbo tyrinėdami urano skleidžiamus nematomus spindulius, tuo metu atrastusprofesoriaus Henri Becquerel. Marie pastebėjo, jog uranite yra maži kiekiai nežinomos, itinradioaktyvios medžiagos. Tiriant uranito miltelius, tirpdant juos rūgštyse ir atskiriant po elementą,pavyko išskirti daug radioaktyvesnius nei uranas miltelius. Naujai atrastą cheminį elementąmokslininkai pavadino poloniu. Atlikdami tolimesnius tyrimus ir pastebėję, kad po polonio ekstrakcijoslikęs skystis vis dar yra itin radioaktyvus, jie suprato, kad šiame minerale gali būti itin maži kiekiai darvieno naujo elemento, kuris yra daug kartų radioaktyvesnis nei polonis.

Šių tyrimų metu Marie Curie atrado rentgeno spinduliuotę, dabar plačiai naudojamą medicinojediagnostikai ir gydymui.

1903 metais apdovanota (su P. Curie ir A. H. Becquerel) Nobelio premija fizikos, o 1911 metais irchemijos srityje.

1934 m. liepos 4 d. Sancellemoz sanatorijoje, Passy mieste (Prancūzija), būdama 66 metų amžiaus,Marie Curie mirė. Mirties priežastis – leukemija, išsivysčiusi nuo ilgamečio radiacijos poveikio.


https://www.mariecurie.org.uk/who/our-history/marie-curie-the-scientist

https://www.nobelprize.org/prizes/physics/1903/marie-curie/biographical/


Pirmoji režisierė Alice Guy-Blaché

Veržliųjų 19–20 amžių sandūroje, įvairių visuomeninių perversmų akivaizdoje, iškilo Alice Guy. Visą dešimtmetį (1896–1906) ji buvo bene vienintelė moteris kino režisierė pasaulyje. Pradėjusi dirbti inžinieriaus, kino pramonės pradininko Léon Gaumont sekretore ir 1896 m. Prancūzijoje sukūrusi pirmąjį savo filmą, vėliau režisavo, prodiusavo arba globojo beveik šešis šimtus nebyliojo kino kūrinių (įvairios trukmės, nuo vienos iki trisdešimties minučių). Be to, režisavo, prodiusavo arba prižiūrėjo šimtą penkiasdešimt sinchronizuotų garso filmų (naudota Gaumont Chronophone sistema). Jos kūriniai pasižymi energija ir tam tikru avantiūrizmu. Žinomiausias iš Gaumont periodo filmų yra La Vie du Christ (1906 m.).

Persikėlusi į JAV 1910-aisiais įkūrė studiją The Solax Company, tuo metu didžiausią Amerikoje.

Susidūrusi su prieštaringu požiūriu į moterį režisierę, Alice Guy pabrėžė, kad jos lytis ir jaunystė pasirinktame kelyje trukdė. Tačiau sunkiu darbu jai pavyko įrodyti, kad ir moteris gali dirbti vyriškus, kaip tuo metu manyta, darbus. Reikšdama šią nuostatą kino kalba, Alisa Guy dar prieš moterims įgyjant balsavimo teisę savo filmuose vaizdavo moteris vyriškuose amplua.

Nežiūrint drąsaus ir ryškaus indėlio į kino istoriją, Alice Guy buvo iš jos ištrinta. Apie tai savo filme Be Natural kalba kino prodiuserė ir režisierė Pamela B. Green.

Paskutiniuosius trisdešimt savo gyvenimo metų Alice Guy aktyviai dirbo švietėjišką darbą: skaitė paskaitas apie kiną, rašė filmų scenarijus, straipsnius į žurnalus. Mirė 1968 m. Naujajame Džersyje, palaidota valstijos katalikų kapinėse Mahwah miestelyje.

Daugiau informacijos:
https://wfpp.columbia.edu/pioneer/ccp-alice-guy-blache/
https://www.nytimes.com/2019/09/06/obituaries/alice-guy-blache-overlooked.html
https://www.theguardian.com/film/2020/jan/20/why-was-pioneering-director-alice-guy-blache-erased-from-film-making-history
https://www.youtube.com/watch?v=4iH1sKdwi9k


VAIRAVIMO INSTRUKTORĖ

Vairuojanti moteris nestebina. Tačiau kiek dažnai automobilio salone ar mokomojoje aikštelėjematome vairavimo instruktorę? Tikriausiai gana retai, nes tik 7 proc. visų Lietuvoje dirbančiųvairavimo instruktorių yra moterys.

Vairavimo instruktore dirbanti S. Pervova prisimena, jog pirmą darbo pusmetį gatvėse dažnasatsisukdavo į ją pasižiūrėti – nusistebėjimo neslėpė tiek vairuotojai, tiek pėstieji. Laikui bėgant toksdėmesys menko, bet akivaizdu, kad visuomenė dar nevisiškai nugalėjusi stereotipus. Jų pasitaiko irmokinių reakcijose.

Geriausia 2017 ir 2018 m. Lietuvos vairuotoja S. Dambrauskaitė-Bakutienė pastebi, kad į vairavimomokyklą atėję mokiniai neretai iškart pareiškia norintys mokytis tik su vyru instruktoriumi. Kai kurierenkasi būtent moterį instruktorę. Specialistė apgailestauja, jog vis dar labai reikšmingas yrapasirinkimas pagal lytį, t. y. renkamasi ne pagal kompetencijas, o vadovaujantis stereotipais.

Įsišaknijusias nuostatas laužanti A. Juozaitytė-Pieva primena: neakcentuojant lyties, amžiaus ar kitokiųsocialinių skirtumų, vairavimo instruktorius turi ne tik išmanyti vairavimo subtilybes, bet ir būti jautruspedagogas. Geras instruktorius, pasak jos, nebūtinai yra tas, kuris turi didelę vairavimo ar netgimokymo patirtį. Ir netgi turintis svarių techninių sporto šakų titulų nebūtinai visada geba išmokyti to,ką moka pats.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gazas/naujiena/gatve/kodel-vairavimo-instruktore-nera-vyriska-specialybe-221-1281152?copied

 


Darželio auklėtojas

Vaikų darželio auklėtojas – vyras – tampa vis mažiau stebinančia realybe. Tiesa, visuomenėje dar gajus požiūris, jog darželinukų auklėjimas – išimtinai moterų darbas. Tačiau daugybe pasaulyje atliktų mokslinių tyrimų jau įrodyta, jog vaikams yra labai naudingas šeimą atkartojantis modelis, kai darželyje auklėtojais dirba ir moterys, ir vyrai. Toks kolektyvas teigiamai veikia vaikų psichologinę sveikatą, skatina socialinių vaidmenų suvokimą, padeda geriau priimti informaciją ir mokytis. Darželyje dirbant mišriam lyčių atžvilgiu kolektyvui, vaikai jau nuo mažens mato, kaip vyrai ir moterys gali sėkmingai veikti bendro tikslo labui, pasiskirstę ar suderinę veiklos būdus. Praktiškai paneigiamas stereotipinis veiklų skirstymas pagal lytis. Be to, įvairesnis auklėtojų kolektyvas vaikams praplečia galimybes pažinti skirtingomis sritimis besidominčių žmonių.
Darželio įkūrėjas Ž. Karpis teigia, jog darželyje taikant šeiminį ugdymo modelį, vaikas mato, kad tiek auklėtojos, tiek auklėtojai siurbia, plauna, kartu gamina maistą, kuria laužą. Vaikui naudinga suprasti, kad vyrai ir moterys gali dirbti tuos pačius darbus, lyderiai – ne tik vyrai, o tą klasikinę vinį įkalti gali ir moterys. Net jei šeimoje vaikas mato kitokį pavyzdį, jis gali įsitikinti, kad pasaulis įvairus.

Daugiau informacijos:
https://mamoszurnalas.lt/lauko-darzelio-ikurejas-moterys-ir-vyrai-aukletojai-vienodai-svarbus-ugdant-vaika/

 


Traukinio mašinistė

Viena iš moterims neįprastų profesijų – traukinio mašinistė. Dirbti tokį darbą renkasi vis dar nedaug moterų, o Lietuvoje tokių yra tik kelios.

Viena iš jų, Diana Markušenko, pasakoja, jog buvo vienintelė mergina traukinio mašinisto profesijos besimokančiųjų grupėje, tačiau tokia aplinkybė nesukėlė kokių nors problemų mokytis ir sėkmingai užbaigti tai, ką pradėjo. D. Markušenko pabrėžia labiausiai besidžiaugianti tuo, kad pagaliau įgyvendino savo dar paauglystėje puoselėtą svajonę ir gali į darbą eiti su šypsena – mat jis mėgstamas.

O pirmoji traukinio mašinistė Lietuvoje Agnė Krištaponytė įvardina svarbiausias savybes, reikalingas tokiam darbui: tai racionalus mąstymas, šaltas protas, mokėjimas greitai priimti sprendimus esant kritinei situacijai – įvykus gedimui, pamačius žmogų ant bėgių ir pan. Taip pat primena atsakomybę – jos tenka prisiimti labai daug. Ir punktualumą bei gebėjimą susitvarkyti su stresu, kurio tokiame darbe taip pat nemažai.

https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/traukinio-masiniste-d-markusenko-pirmas-veiksmas-darbe-pasitikrinti-alkotesteriu-1024-1243710

https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/pokalbiai/viena-tarp-vyru-traukinio-masiniste-a-krikstaponyte-niekada-nebuvau-is-tu-kurios-vien-nagus-lakuojasi-1040-805486

 


IT specialybė

Išmaniosioms technologijoms sparčiai žengiant į priekį IT specialybė tampa viena reikalingiausių ir populiariausių. Įmonės įvairiausiais būdais bando privilioti kuo daugiau darbuotojų, tačiau moterų šiame darbe mažuma. Kas lemia nusistovėjusius standartus?

Stereotipus griaunanti Aliona Viršutienė, vadovaujanti programuotojų komandoms, teigia, jog daug ką lemia mokyklose gajos klišės, formuojančios požiūrį, kad merginos yra filologės, sociologės, o vaikinai – matematikai. 

Tai tik mūsų įsivaizdavimas ir profesijų skirstymas į moteriškas ir vyriškas. Nuostata, kad moteriai net neverta eiti pas vyrus mokytis programavimo – mūsų pačių aplinkoje nusistovėjęs keistas požiūris, galbūt dalinai perimtas ir iš tėvų.

A. Viršutienė pabrėžia jog stipriausia komanda nėra ta, kurioje vien moterys ar vien vyrai, – stipriausia mišri komanda, leidžianti reikštis požiūrių įvairovei.

Daugiau informacijos:
https://www.delfi.lt/projektai/archive/aliona-viska-mete-kad-uzkariautu-vyriska-profesija-liudniausia-stebeti-kaip-moterys-bando-suvyrisketi.d?id=81101577

 


Mes lygūs. Manikiūro meistras Tomas Gabrielius Kuzas: „Nevadinčiau savęs stereotipų griovėju – tiesiog darau tai, ką noriu“

Laikas persidaryti manikiūrą? Skubi į grožio saloną, o tave pasitinka manikiūrininkas. Kokia bus tavo reakcija?


Vienas pirmųjų manikiūro meistrų Lietuvoje Tomas Gabrielius Kuzas teigia, kad dažniau sulaukia iš aplinkinių nuostabos ir smalsumo, nei neigiamų reakcijų. Manikiūrininkas neslepia, kad jam darbas labai yra malonus ir įdomus, o juk tai ir yra svarbiausia. Iš pradžių aplinkinių skeptiškai vertintas, ilgainiui manikiūro meistras užsitarnavo klienčių pripažinimą ir turi jų nemenką ratą.


Tomas sutinka, kad jo profesijoje retai sutiksi vyriškos lyties atstovą, tačiau save šioje srityje mato kaip profesionalą, kuris išsiskiria iš didelę pasiūlą turinčios paslaugų srities, o tai yra labai svarbu sėkmei.


Didelėje šeimoje užaugęs manikiūro meistras teigia: „Turiu du vyresnius brolius, su tėčiu šeimoje buvome keturi vyrai ir viena mama. Pas mus moteriškų ir vyriškų darbų nebuvo“. Tad vaikinas nuo mažens nebuvo apsuptas lyčių stereotipų ir dabar gali drąsiai teigti, kad dirbą mėgiamą ir labai įdomų darbą.


Daugiau informacijos: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/santykiai/mes-lygus-manikiuro-meistras-tomas-gabrielius-kuzas-nevadinciau-saves-stereotipu-grioveju-tiesiog-darau-tai-ka-noriu-1024-836620


MOTERYS, KŪRUSIOS LIETUVOS VALSTYBĘ

Lietuvoje moterų judėjimas dėl rinkimų teisės prasidėjo 1905 m., kai Vilniuje susikūrė organizacija – Lietuvos moterų susivienijimas moterų teisėms ginti. Jis kovojo dėl moterų rinkimų teisės ir galimybės dalyvauti nepriklausomos valstybės atkūrime. Pagrindinį tikslą pavyko pasiekti 1918 lapkričio 2 d., kai moterims buvo suteikta balsavimo teisė, kuri buvo įtvirtinta laikinojoje Konstitucijoje.

Istoriniai faktai liudija, kad atkurta Lietuvos valstybė buvo statoma ant tvirtų, demokratijos ir lyčių lygybės principais grįstų pamatų. Jos kūrėjai toliaregiškumu pralenkė daugelio Europos valstybių politinį elitą, todėl šiandien galime pagrįstai didžiuotis tuo, kad mūsų demokratija yra neatsiejama nuo fundamentalių moterų ir vyrų lygybės vertybių.

Gavusios politines teises moterys aktyviai prisidėjo prie atkurtos valstybės puoselėjimo. Jos visad dalyvavo politinėje, visuomeninėje, mokslo, švietimo, labdaros, meninėje veikloje, įnešdamos esmingą indėlį į Lietuvos kultūros kūrimą ir puoselėjimą.

Oficialioje istorijoje šis indėlis dažnai lieka nematomas ir tai iš esmės nuskurdina ne tik pačios istorijos, bet ir kultūrinio paveldo suvokimą. Turime pripažinti, kad visuomenė vis dar yra mažai informuota apie šiuos Lietuvos 100-mečio pasiekimus.

 

Skaitykite moterų, kūrusių Lietuvos valstybę, istorijas:

Daugiau informacijos apie projektą http://gap.lt/projektai/moterys-kurusios-lietuvos-valstybe/

 

 


POLITIKA − NE MOTERŲ REIKALAS? 

Atlikta ir išleista veiksnių, trukdančių ir skatinančių aktyvesnį jaunų moterų dalyvavimą pilietiniame ir politiniame gyvenime Lietuvoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje, apžvalga anglų ir rusų kalbomis. Remiantis ja, parengtas pilietinį sąmoningumą skatinantis filmukas.

Metai: 2018

Pdf dokumentas  Daugiau informacijos


Ji – kosmoso palydovų inžinierė

Ji Julija Volkova, inžinierė-konstruktorė kosmoso technologijų įmonėje „Nanoavionika“. Jos darbas – konstruoti palydovus, kurie skrenda į kosmosą. Dažnas paklausęs, kuo ji dirba, nustemba ir sako, kad tai – ne moteriška specialybė. Pati Julija, rinkdamasi studijų kryptį, nei nesusimąstė, kad tai yra nemoteriška sritis. Ji pati mano, kad profesijos nėra nei moteriškos, nei vyriškos, tiesiog vaikinai dažniau renkasi tam tikras studijas nei merginos.

Julijai mokyklos suole labiausiai sekėsi matematika ir fizika. Puikiai išlaikiusi brandos egzaminus ir sulaukusi tėvų palaikymo, po vidurinės mokyklos išvyko į Glazgą (Jungtinė Karalystė), nes Europos Sąjungos piliečiams mokslas čia buvo nemokamas, o ir anglų kalbą ji mokėjo. Mergina juokiasi, kad perpratusi škotų akcentą, sėkmingai baigė mokslus ir tapo kosmoso palydovų inžiniere. Pati Julija nesutinka, kad jos profesija yra vyriška, nes net neranda tam logiškų argumentų. Studijuojant universitete ji turėjo daug grupiokių merginų, o kolegos darbe taip pat neklausinėja, kodėl ji pasirinko tokią profesiją.


Daugiau apie Julijos darbe atliekamas funkcijas ir kitas įdomias detales Žinių radijo laidos garso įraše: https://www.ziniuradijas.lt/laidos/pasimatymai/ji-kosmoso-palydovu-inziniere?soundtrack=1 (2018-11-21)

 Kai profesija – viena tarp vyrų


Svajonei tapti realybe prireikė dvylikos metų. Šiandien Lina Lelevičiūtė – vienintelė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesė-gelbėtoja moteris ir viena iš vos keleto dirbančių moterų ugniagesių Lietuvoje.Nepaprastai atkakliai siekusi savo tikslo Lina Lelevičiūtė, šiandien gali didžiuotis savo pasiekimu – ji yra ugnegesė-gelbėtoja. Po netrumpos darbo patirties (dispečere ir inspektore) gaisrinės pagalbos tarnyboje ji ryžosi imtis gaisrininkės gelbėtojos profesijos. Moteriai apsispręsti ir tikslo siekti padėjo noras savo rankomis padėti žmonėms, gelbėti jų gyvybes.

Lina Lelevičiūtė neslepia, kad darbas reikalauja didelių fizinių ir psichologinių jėgų, tačiau jai patinka jos darbas. Gelbėtoja šias pareigas užima jau metus ir bendradarbiai vyrai vertina ją, kaip savo darbą labai gerai išmanančią specialistę. Moteris pasitiki savimi ir vertina savo užsispyrimą, kad ji gali šias pareigas eiti lygiai kaip ir kolegos vyrai, be kokių nuolaidžiavimų ar palengvinimų.

Gaisrininkė gelbėtoja teigia, kad per metus atliktų gelbėjimų, teko susidurti su įvairiais sunkumais, tačiau įdėtos pastangos atsiperka su kaupu. Tad viskas yra įmanoma, jei tik žmogus labai nori – tai jo svajonė gali tapti realybe.


Nuotraukos Vilmanto Raupelio

Parengta pagal Dianos Krapavickaitės straipsnį „Kai profesija – viena tarp vyrų“, 2018 m. balandžio 5 d. . Naujienų portalas Diena.lt. Pilnas straipsnis internete [žiūrėta 2018 m. balandžio 26 d. http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/profesija-viena-tarp-vyru-857445Vaizdo medžiaga apie „netradiciškas“ moteriškas ir vyriškas profesijas:

 

Lazerių sistemos, policininkė

Traukinio mašinistė

Chemijos technologė

Suvirintojos 

Suvirintojos 2 (anglų k.)

Suvirintojos 3 (anglų k.)

Suvirintojos 4 (anglų k.)

Moterys inžinerijoje  (anglų k.)

Pradinių klasių mokytojai  (anglų k.)

LEGO profesijos  (anglų k.)

Slaugytojas  (anglų k.)

Elektros inžinierė, „General Motors“ generalinė direktorė (anglų k.)

Mokytojai vyrai


Slaugytojas, darželio auklėtojas, socialinis pedagogas
Kas buvo pirmosios astronautės, skridusios į kosmosą?

 

Pirmasis astronautas pakilęs į kosmosą buvo rusų astronautas Jurijus Gagarinas (1934-1968), o praėjus beveik dvejiems metams (t.y. 1963 m.) Sovietų Sąjunga pasaulį nustebino dar kartą! Šį kartą į kosmosą kilo moteris – Valentina Tereškova (gim. 1937 m.) (1 pav.). Tai buvo labai didelis pasiekimas moterų profesiniame pasaulyje ir lygių teisių klausimu, nes kai kuriose pasaulio valstybėse moteris tais laikais neturėjo balsavimo teisės rinkimuose.

Nėra aišku, kodėl Sovietų Sąjunga pasirinko būtent šią moterį skrydžiui į kosmosą, juk 26-erių metų Valentina Tereškova, tuo metu dirbo tekstilės fabrike ir turėjo tik šiek tiek praktikos šuoliams parašiutu. Nepaisant to, Tereškovos pakilimas į kosmosą leido mokslininkams sužinoti, kaip būvimas kosmose veikia moters kūną, be to, tai galėjo būti įkvėpimu kitoms merginoms siekti astronautės profesijos.

Dar po 20-ties metų Sovietų Sąjunga, išleido į kosmosą dar vieną moterį! Tai buvo Svetlana Savickaja (gim. 1943 m.) (2 pav.), pripažinta nepaprastai gera ne tik pilotė ir šuolių parašiutu ekspertė, bet ir šių sričių pasaulio čempionė ir rekordų savininkė. Moteris turėjo labai didelę aistrą skrydžiams, tad neliko nepastebėta ir po dviejų metų jau kilo į kosmosą, kur praleido net savaitę. Svetlana neginčijamai prisidėjo prie tyrimų, kurių dėka buvo analizuojamas žmogaus kūno prisitaikymas prie mikro gravitacijos sąlygų. Po dviejų metų astronautė Svetlana pakilo į kosmosą dar kartą ir taip tapo pirmąja moterimi pasaulyje pabuvojusia kosmose du kartus! Be to, antrojo skrydžio metu ji gavo progą pabuvoti atvirame kosmose!

Jungtinėse Amerikos valstijose reikalavimai astronautams buvo labai griežti – jais galėjo tapti tik didelę patirtį turintis reaktyvinių lėktuvų pilotai, tad taip buvo užkirstas kelias moterims būti astronautėms. Tačiau kadangi tuo metu vyko labai intensyvios mokslo pasiekimų varžybos tarp SSRS ir JAV, o SSRS kosmoso tyrinėjimuose buvo daugiau pažengusi, JAV nutarė sušvelninti reikalavimus astronautams, tokiu būtų į kosmosą galėjo kilti ne tik patyrę pilotai, bet ir mokslininkai. Tame tarpe ir moterys.

Tad trečioji į kosmosą pakilusi moteris buvo JAV astronautė Sally Ride (1951-2012) (3 pav.). Dar mokyklos suole mergina labai susidomėjo fizikos mokslais, tačiau tais laikais ji sulaukė nemažai kritikos, neva fizikos mokslai yra ne mergaitėms. Tokios kalbos Sally įkvėpė tik dar labiau domėtis mėgiama sritimi ir štai po mokyklos ji sėkmingai baigė garsųjį Stenfordo universitetą ir įgijo fizikos mokslų daktarės laipsnį. Sally niekada nesvajojo pakilti į kosmosą, nes galvojo, kad moterims, tai niekada nebus leista. Nepaisant to, ji vieną dieną aptiko laikraštyje NASA skelbimą, kuris kvietė į astronautų atranką. Sally atranką sėkmingai praėjo ir po metus trukusių mokymų ji jau sėkmingai dirbo NASA būstinėje. Ji dalyvavo įvairiuose moksliniuose tyrimuose ir bandymuose, ėjo labai svarbias Kosminės kapsulės komunikatorės pareigas, kurios leido astronautams, esantiems kosmose tiesiogiai susisiekti su Žeme. 1983 metais Sally buvo atrinkta į kosminę įgulą, kuri turėjo skristi tyrinėti kosmosą. Taip ji tapo pirmoji amerikiete moterimi išskridusią į kosmosą.

Nepaisant to, kad kosmosas dažnai buvo siejamas su politika, Sally Ride, Svetlana Savickaja ir Valentina Tereškova, drąsios ir protingos moterys įrodė, kad moterims nėra neįmanomų darbų ir taip labai stipriai prisidėjo prie pasaulio pažinimo ir įkvėpė ne vieną moterį pasirinkti astronautės profesiją!

1 pav. Astronautė Valentina Tereškova

2 pav. Astronautė Svetlana Savickaja

3 pav. Astronautė Sally Ride

 

Parengta remiantis:

https://www.15min.lt/video/moterys-moksle-kas-buvo-pirmosios-astronautes-skridusios-i-kosmosa-124828

Daugiau sužinosi čia:

http://astronautika.lt/