image

Technologinis progresas skatina Lietuvos rinką neatsilikti, tačiau kaip ir daugelyje kitų šalių susiduriama su aukštos kvalifikacijos darbuotojų stygiumi. Jų įgūdžiai ir žinios – itin svarbūs, kuriant inovacijas ir stengiantis išlikti konkurencingiems.

Vienas iš galimų sprendimų – talentų grįžtamosios migracijos skatinimas. Šalies darbdaviai vertina iš užsienio grįžtančių aukštos kvalifikacijos lietuvių potencialą ir privalumus. Visų pirma grįžtantieji dažnai turi tarptautinės darbo patirties bei įgūdžių, kurie gali būti naudingi įvairiuose sektoriuose –  nuo verslo vystymo iki prekybos ir inžinerijos. Taip pat jie moka užsienio kalbas ir yra susipažinę su skirtingomis kultūromis.

Išankstinė pažintis su darbdaviais

Net ir aukštos kvalifikacijos specialistams sugrįžus į Lietuvą pirmaisiais mėnesiais gali prireikti laiko išsianalizuoti esančią darbo rinką. Siekiant susipažindinti su įvairių verslo sektorių veikla Lietuvoje – balandžio–gegužės mėnesiais Užimtumo tarnyba organizavo nuotolinių renginių ciklą „Karjera Lietuvoje – nuo specialisto iki vadovo“. Jame prisistatyti įvairių verslo sektorių atstovai. Šešių nuotolinių renginių metu prisijungusieji galėjo tiesiogiai užduoti klausimus ir sužinoti apie darbdavių keliamus lūkesčius, darbo sąlygas ir profesinio tobulėjimo galimybes.

Renginiuose dalyvavo didžiausią pridėtinę vertę šalies ekonomikai kuriančių verslo sektorių įmonės: inžinerijos, medicinos, aviacijos, finansų, pramonės, paslaugų, logistikos sektorių darbdaviai. Tarp jų „EPSO-G“ grupė, „KN energies“, „SBA Home“ grupė, „Vakarų laivų gamykla“ įmonių grupė, „Ryanair“, „FL technics“, Lietuvos bankas, „Western Union“, „Antėja“, „TeleSoftas“ ir daugelis kitų. Iš viso reginiuose susipažinta su 23 darbdaviais, turinčiais padalinių ir kituose miestuose, iš jų net 7 įmonių grupės, vienijančios daugiau kaip 40 įmonių.

Dauguma atstovų teigė suteikiantys darbuotojams hibridinio darbo galimybę, dalį laiko dirbant iš namų ar kitos šalies, vykdantys mokymus ir stažuotes, suteikiantys ne tik horizontalios, bet ir vertikalios karjeros auginimo galimybes.

Renginio dalyvius taip pat domino, kokios asmeninės savybės labiausiai vertinamos, vykdant aukštos kvalifikacijos specialistų atrankas. Tarp svarbiausių savybių buvo įvardintas gebėjimas prisitaikyti prie kintančios darbo aplinkos, noras mokytis, iniciatyvumas, komunikabilumas, finansų sričiai svarbus darbuotojo analitinis ir loginis mąstymas. Taip pat darbdaviai akcentavo, kad  darbuotojui – kaip komandos nariui – svarbu galvoti ne tik apie savo realizavimą, tačiau ir ko reikia verslui. Tokie darbuotojai įmonėse daugiausiai pasiekia, pelnydami pripažinimą ir aukštą vertinimą.  

Pagalba lengvesnei integracijai

Svarstantiems apie grįžimo į Lietuvą ir karjeros galimybes derėtų apmąstyti galimybę, kaip turimus įgūdžius pritaikyti naujoje srityje. Svarstantiems apie grįžimo į Lietuvą ir karjeros galimybes derėtų apmąstyti galimybę, kaip turimus įgūdžius pritaikyti naujoje srityje.

Svarbu paminėti, kad siekiant palengvinti specialistų integraciją darbo rinkoje Užimtumo tarnyboje veikia Aukštos kvalifikacijos atrankų skyrius, bendradarbiaujantis su įvairių verslo sektorių darbdaviais ir vykdantis vadovų, specialistų, technikų ir jaunesniųjų specialistų bei tarnautojų atrankas.

Pasak Užimtumo tarnybos Paslaugų organizavimo departamento direktorės Brigitos Elonos Blavaščiūnienės, grįžusiems iš užsienio svarbu žinoti, kad šio skyriaus atrankų komanda kandidatų ir jiems tinkamiausių pozicijų ieško visoje Lietuvoje. Tiek su darbdaviu, tiek su darbo ieškančiu asmeniu dirbama nuo pradžių iki rezultato ir nuolat palaikomas grįžtamasis ryšys. Taip pat atrankų komanda gali suteikti aktualią informaciją apie darbo pasiūlymus, įžvalgas apie įmonių ir sektorių poreikius. Tai gali padėti efektyviau orientuotis darbo paieškos procese.

Poreikis mokytis visą gyvenimą – taip pat neatsiejama nuolat kintančios darbo rinkos dalis. Tad grįžus ar atvykus  į Lietuvą ir norint pretenduoti į trokštamą darbo poziciją taip pat gali prireikti atnaujinti ar patobulinti turimus įgūdžius.

Kai kurie darbdaviai specialistams rengia mokymus įmonės viduje. Jei tokių sąlygų nesudaroma, svarbu žinoti, kad prireikus atnaujinti turimą kvalifikaciją, Užimtumo tarnyboje siūloma rinktis mokymo programas, suteikiančias IT sektoriaus, inžinerijos ir kitas perspektyvias kvalifikacijas ar kompetencijas, iš neformaliojo mokymo programų sąrašo ir formaliojo mokymo programų sąrašo. Svarstantieji apie grįžimo ar atvykimo į Lietuvą ir karjeros galimybes suteikiamos galimybės pasikonsultuoti, kaip turimus įgūdžius pritaikyti naujoje srityje.

Jūsų patogumui, visų renginių įrašai patalpinti iniciatyvos „Gal į Lietuvą?“ „YouTube“ platformoje. Peržiūrėkite Jums patogiausiu metu ČIA

www.galilietuva.lt informacija

 

Dalintis: