Arčiausiai mokinių ir jų tėvų (globėjų) yra švietimo įstaigose dirbantys karjeros specialistai. Stiprinant profesinį orientavimą, nuo 2022-2023 m. m. jų etatai buvo įsteigti daugelyje bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų. Kiekvienoje savivaldybėje veikia pedagoginės-psichologinės arba švietimo pagalbos tarnybos. Regionuose taip pat konsultuoja regioninių karjeros centrų „Karjeras“ specialistai, atvirų jaunimo centrų ir erdvių jaunimo darbuotojai. Nacionaliniu lygmeniu galima kreiptis į Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) Ugdymo karjerai skyriaus specialistus, aukštųjų mokyklų karjeros centrus ir skyrius. 

 

MOKYKLOS KARJEROS CENTRAS

Karjeros specialistės (-o) veiklos tikslaspadėti 1-12 kl. mokiniams ugdytis karjeros kompetencijas (savęs ir karjeros galimybių pažinimo, karjeros planavimo ir įgyvendinimo), būtinas sėkmingam mokymosi krypties, profesijos ir / ar darbinės veiklos pasirinkimui, parėjimui iš mokymo(si) aplinkos į darbinę aplinką bei tolesnei profesinei raidai ir mokymuisi visą gyvenimą.  

Pagrindinės karjeros specialistės (-o) mokykloje teikiamos paslaugos:

  • Ugdymas karjerai (patirtiniai / praktiniai užsiėmimai, teminės užduotys savęs ir karjeros galimybių  pažinimo temomis integruotų pamokų, klasės valandėlių, projektinių, neformaliojo švietimo ir kt. veiklų metu); 
  • Profesinis konsultavimas (individualios ir grupinės konsultacijos karjeros klausimais);
  • Profesinis informavimas (informaciniai vizitai į klases karjeros planavimui ir vystymui aktualios informacijos temomis, karjeros renginiai);
  • Profesinis veiklinimas (pažintiniai ir patyriminiai vizitai į įmones / įstaigas / organizacijas, trumpalaikė profesinė veikla).

Konsultuotis su mokyklos karjeros specialiste (-u) galima tiesiogiai, pasibeldus į švietimo įstaigos karjeros specialistės (-o) kabineto duris, taip pat tapus registruota (-u) MUKIS naudotoja (-u). Registracijos instrukciją galima rasti ČIA

 

REGIONINIAI KARJEROS CENTRAI  

Nuo 2022 m. šalyje veikia 14 karjeros centrų "Karjeras": Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Tauragėje, Marijampolėje, Rokiškyje, Jonavoje, Kėdainiuose, Utenoje, Mažeikiuose ir Ukmergėje. Bendradarbiaujant su konkretaus regiono švietimo įstaigomis, paslaugas juose 8-12 kl. mokiniams teikia karjeros konsultantai ir profesinio veiklinimo koordinatoriai, kurie: 

  • Konsultuoja vasaros darbo paieškos, gyvenimo aprašymo rengimo, pirmosios darbo patirties, studijų / profesijos pasirinkimo, įgūdžių / stipriųjų pusių nustatymo, ateities profesijų, savanorystės ir kt. klausimais; 
  • Organizuoja ir regione koordinuoja mokinių profesinio veiklinimo veiklas - pažintinius ir patyriminius vizitus į įmones, įstaigas ir organizacijas.   

Duomenų šaltinis: www.karjerastau.lt 

Informacija rengiama...

 

PEDAGOGINĖS-PSICHOLOGINĖS IR ŠVIETIMO PAGALBOS TARNYBOS

Daugelyje savivaldybių įsteigtos pedagoginės-psichologinės ir švietimo pagalbos tarnybos skirtos teikti specialiąją pedagoginę ir psichologinę pagalbą savivaldybės teritorijoje gyvenantiems vaikams ir jų tėvams (globėjams) bei joje veikiančioms švietimo ir vaikų globos įstaigoms. Tarnybose dirbantys specialistai (psichologai, specialieji pedagogai, logopedai ir kt.): 

  • Vertina vaiko galias ir sunkumus, raidos ypatumus ir sutrikimus, pedagogines-psichologines, asmenybės ir ugdymosi problemas, specialiuosius ugdymosi poreikius,
  • Teikia konsultacijas apie specialiųjų poreikių ir psichologinių problemų turinčių vaikų mokymosi, elgesio, emocijų, bendravimo sutrikimus, rekomendacijas dėl tolesnio tokių vaikų mokymosi;
  • Vertina vaiko brandumą mokyklai;
  • Organizuoja renginius mokiniams ir jų tėvams (globėjams) (tėvystės mokymai, konferencijos, šventės, festivaliai ir kt.).

Švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka į tokią tarnybą gali kreiptis mokykla, tėvai (globėjai) arba pilnametis mokinys. 

Informacija rengiama...

 

ATVIRI JAUNIMO CENTRAI IR ERDVĖS

Atviras jaunimo centras arba erdvė – įstaiga ar jos padalinys, vykdantis atvirąjį darbą su jaunimu ir teikiantis socialines, pedagogines ir psichologines paslaugas, kurio savininko ar dalininko teises ir pareigas įgyvendina savivaldybės, nevyriausybinės organizacijos, vietos arba religinės bendruomenės. Pagrindinė šių įstaigų tikslinė darbo grupė yra 14-29 m. jaunimas, ypatingą dėmesį skiriant mažiau galimybių turintiems, nemotyvuotiems jaunuoliams. Jose dirbantys jaunimo darbuotojai:

  • Organizuoja užsiėmimus, skatinančius jaunimo motyvaciją ir gebėjimus, reikalingus sėkmingai integracijai į darbo rinką (pvz., paskaitos, pokalbiai jaunimui aktualiomis temomis);
  • Konsultuoja karjeros, užimtumo, dalyvavimo aktyvioje veikloje, emocinių sunkumų ir kt. temomis;    
  • Palaiko jaunimo iniciatyvas;
  • Skatina savanorystę. 

Duomenų šaltinis: www.jra.lt 

Informacija rengiama...

 

LIETUVOS NEFORMALIOJO ŠVIETIMO AGENTŪRA 

Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA) yra Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldi įstaiga, kurios pagrindinis veiklos tikslas – teikti pagalbą valstybės politikai įgyvendinti neformaliojo vaikų švietimo ir profesinio orientavimo (ugdymo karjerai) srityse. LINEŠA Ugdymo karjerai skyriaus specialistai:

 

AUKŠTŲJŲ MOKYKLŲ KARJEROS PLANAVIMO CENTRAI IR SKYRIAI

Daugelyje Lietuvos universitetų ir kolegijų veikia karjeros centrai ir skyriai, kurių karjeros konsultantai konsultuoja būsimus studentus profesijos pasirinkimo, praktikos, įdarbinimo klausimais, stebi absolventų karjerą, taip pat organizuoja mokiniams skirtus renginius (pvz. atvirų durų, karjeros dienas, studijų festivalius ir kt.).   

 

NACIONALINIAI IR REGIONINIAI SPECIALIOJO UGDYMO CENTRAI

 

KITOS ĮSTAIGOS

VDU Tėvų akademija Kauno švietimo inovacijų centro Aktyvių tėvų akademija 

pagalbasau.lt 

 

 

Dalintis: