image

Didėjant technologijų įtakai darbo rinkai, visuose sektoriuose fiksuojamas aukštos kvalifikacijos specialistų trūkumas. Kvalifikacijos pasikeitimai ryškėja ir Užimtumo tarnybos klientų profilyje. Aukštos kvalifikacijos grupėms 2013 m. priklausė 20 proc. darbo ieškančių asmenų, o 2023 m. – jau 26 proc. Nekvalifikuotų asmenų skaičius per šį laikotarpį sumažėjo 4 proc. iki 32 proc. Tai rodo šiemet atliktos dešimtmečio kvalifikacijų analizės duomenys.

Kita stebima tendencija – Užimtumo tarnyboje registruojasi vis daugiau klientų, kurių išėjimo iš darbo priežastys yra perdegimas darbe, noras padaryti profesinės karjeros pertrauką. Tai labiau būdinga aukštos kvalifikacijos specialistams. Besikeičiančios aplinkybės darbo rinkoje paskatino sustiprinti atrankų procesų sistemą Užimtumo tarnyboje. Prieš dvejus metus įkurtas Aukštos kvalifikacijos atrankų skyrius jau turi savo klientus ir dirba išskirtinai tik su vadovų, specialistų, technikų atrankomis.

„Laikmetis diktuoja būtinybę suteikti vertingą pagalbą aukštos kvalifikacijos darbo ieškantiems specialistams, kuriems anksčiau skyrėme mažiau dėmesio. Turintys žinių ir kompetencijų technologijų srityje, tampa ypač vertingi ir pageidaujami. Tai ir programavimo, duomenų analizės, dirbtinio intelekto, skaitmeninės rinkodaros žinovai. Mūsų komanda ne tik prisideda prie jų užimtumo didinimo, bet ir padeda įmonėms rasti reikiamų specialistų, kurie galėtų prisidėti prie jų veiklos augimo ir plėtros“, – teigė Užimtumo tarnybos Aukštos kvalifikacijos atrankų skyriaus vedėja Daiva Kniežienė.

Atrankų komanda per trumpą laikotarpį gerokai padidino darbdavių ratą. Siekiama bendradarbiauti su pažangiomis įmonėmis, kurios kuria aukštą pridėtinę vertę šalies ekonomikai. Palaikomas nuolatinis ryšys su įmonėmis ir įmonių grupėmis, kurios vis labiau pasitiki Užimtumo tarnybos personalo atrankų komanda ir patiki savo atrankas. Tarp jų – SBA grupės įmonės, „Vakarų laivų gamykla“, „Vakarų mediena“, EPSO-G, Ignitis grupė, „Lietuvos geležinkeliai“, „KN Energies“, „Klaipėdos terminalo grupė“, „Teltonika“, „Ryanair“, „FL Technics“, „Vičiūnų grupė“, „Antėja“.

D.Kniežienės teigimu, daugiau kaip 50 proc. visų aukštos kvalifikacijos atrankų inicijuoja darbdaviai: „Verslas ypač vertina šią paslaugą ne tik dėl jų prieinamumo, bet ir dėl aukštos kokybės, kai atrenkami geriausi iš potencialių kandidatų, kartu pateikiant specialisto įžvalgas, UNLOCK testų rezultatus.“

Personalo atrankų komanda bendradarbiauja su miestų plėtros agentūromis, verslo partneriais siekiant pritraukti užsienio investuotojus į Lietuvą. Vienas ryškiausių investuotojų pastaruoju metu yra Klaipėdos LEZ besikurianti biotechnologijų įmonė „Memel Biotech“, kuri yra dalis JAV biotechnologijų bendrovės „Cureline Inc.“. Ši įmonė siekia tapti pirmąja bendrove Lietuvoje, galinčia gaminti pažangios terapijos vaistinius preparatus klinikiniams tyrimams ir planuoja įdarbinti apie 25 aukštos kvalifikacijos specialistus. Atrankų komanda jų ieško ne tik visoje Lietuvoje, tačiau ir tarp emigravusių į užsienį lietuvių, pasitelkiant Užimtumo tarnybos inicijuotą programą „Gal į Lietuvą?“.

Per pirmąjį šių metų pusmetį buvo vykdomos 429 personalo atrankos. Daugiausiai (72 proc.) organizuota aukštos kvalifikacijos specialistų atrankų – įvairių sričių inžinieriams: automatikos, mechanikos, chemijos, technologijų ir gamybos, kokybės, pamainos inžinieriai ir kt., biotechnologams, finansų srities atstovams, IT srities specialistams, gydytojams, analitikams, architektams ir kt. Šiemet specialistų atrankų skaičius išaugo 8 proc., palyginti su 2023 metų pirmu pusmečiu.

Didėjantis pasitikėjimas iš įmonių pusės augina ir vadovų atrankų skaičių – per dvejus veiklos metus šis skaičius ūgtelėjo kone dvigubai ir siekia 17 procentų atrankų komandos vykdomų atrankų. Išskirtinės atrankos organizuotos kibernetinio saugumo vadovo, kokybės departamento direktoriaus, korporatyvinio valdymo direktoriaus, IT padalinio vadovo, vidaus audito vadovo ir kt. darbo pozicijoms. 11 proc. sudarė technikams skirtos atrankos.

Anot D. Kniežienės, su darbdaviu bendradarbiaujama nuo poreikio išsiaiškinimo, darbo skelbimo aptarimo iki kandidatų pateikimo, taip pat ir su kandidatu –  nuo pradžių iki rezultato: „Kai darbdaviai mato, kad jų problemos rūpi, jie linkę vėl kreiptis. Darbdaviai įvardina atrankų komandą kaip strateginius partnerius, ir tai yra didžiausias darbo vertinimas ir įprasminimas.“

Užimtumo tarnybos atstovė įsitikinusi, kad ateityje vis labiau bus reikalinga papildoma pagalba užsienio studentams, įgijusiems kvalifikaciją šalies aukštosiose mokyklose. Integruojant aukštos kvalifikacijos užsieniečius į darbo rinką, susiduriama su įvairiomis problemomis – tai ir kalbos barjeras, kultūriniai skirtumai.

Užimtumo tarnybos informacija

 

Dalintis: