image

Galimybė baigus studijas įsidarbinti – kone šimtaprocentinė, o atlyginimai reikšmingai auga kiekvienais metais. Nors šios priežastys vis daugiau jaunuolių skatina rinktis farmacijos studijas, tačiau sveikatos srities specialistai prognozuoja – vaistininkų trūkumas artimiausiais metais tik augs.

Nusprendusių rinktis farmacijos studijas šalyje nuolat gausėja. Kaip sako Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto Farmacijos ir farmakologijos centro vadovė doc. Kristina Garuolienė, kasmet vis daugiau studentų įgyja farmacijos mokslų magistro laipsnį: šiais metais į pirmą kursą planuojama priimti 60 studentų – 15 proc. daugiau nei pernai, kai buvo priimtas 51 studentas.

Įsidarbina 98 proc. baigusiųjų studijas

Baigusiems šias studijas darbo pasiūlymų nestinga. 2016–2022 m. duomenys rodo, kad tokių absolventų įsidarbinimo rodiklis per 12 mėnesių po studijų siekia net 98 proc.

„Farmacijos specialistai darbą randa tiek vaistinėse, tiek verslo įmonėse, reguliavimo institucijose, pavyzdžiui, Vaistų kontrolės tarnyboje. Mūsų absolventai dirba ir Europos vaistų agentūroje“, – vardija doc. K. Garuolienė.

Rinktis šią profesiją skatina ir augantis darbo užmokestis. Kaip rodo šių metų pirmojo ketvirčio duomenys, palyginti su tuo pačiu 2023 m. laikotarpiu, vaistininkų atlyginimai pakilo 28 proc.

Vaistininkai galės pratęsti receptų galiojimą

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės teigimu, farmacininkų šalyje stinga: per artimiausius 5–6 metus į pensiją turėtų išeiti apie 800 šios profesijos atstovų, tad jiems būtina pamaina – aukštųjų mokyklų absolventai. Bet jei ir toliau kasmet būsimųjų farmacijos specialistų gretas papildys maždaug po 100 pirmakursių studentų, vaistininkų trūkumas rinkoje tik didės.

„Konkurencija tarp darbdavių yra didžiulė, todėl farmacijos mokslus baigę jaunuoliai patys gali rinktis ne tik įmonę, kurioje norėtų dirbti, bet ir bet kokį Lietuvos kampelį, nes jų visur laukia išskėstomis rankomis. Juolab kad šios profesijos prestižas auga vaistininkams teikiant vis daugiau funkcijų: be pacientų konsultavimo ir vaistų išdavimo, jiems tenka ir gaminti vaistus bei skiepyti pacientus.

Nuo kitų metų farmacijos specialistai turės teisę ne tik išduoti vaistus pagal išrašytus receptus, bet ir, gydytojui leidus, pratęsti pačius receptus. Todėl teikiamų paslaugų spektras vaistinėje tik augs, o kartu didės ir farmacijos specialistų paklausa“, – tikina K. Nemaniūtė-Gagė.

Vaistininkai – nebe tik vaistų pardavėjai

Kaip pabrėžia VU atstovė doc. K. Garuolienė, visuomenei itin naudinga, kad farmacijos specialistai tampa itin glaudžiai integruota sveikatos sistemos dalimi.

„Vaistinės yra lengviausiai pasiekiama sveikatos priežiūros įstaiga. Kartais žmonės gal nenueina pas gydytoją, bet užsuka į artimiausią vaistinę ir vardija negalavimo simptomus vaistininkui. Būtent jis gali identifikuoti problemą ir suteikti žmogui rekomendacijas, kad ligos nebūtų uždelstos. Tad vaistininkai, kurie yra puikiai apmokyti sveikatos priežiūros specialistai, vis užtikrinčiau įsitraukia į bendrą šių paslaugų teikimą visuomenei.

Kitų šalių ligoninėse jau yra didžiuliai skyriai, kuriuose dirba vien tik vaistininkai. Senstant visuomenei dažnai nebeužtenka sveikatos priežiūros specialistų – gydytojų ar slaugytojų, todėl daugiau atsakomybės tenka kitiems sveikatos priežiūros specialistams, pirmiausia farmacininkams“, – teigia doc. K. Garuolienė.

Mokytis tenka visą gyvenimą

Planuojantiems studijuoti ar jau studijuojantiems farmaciją jaunuoliams docentė pataria apsvarstyti ir mokslinio kelio perspektyvas. Tam būtinas smalsumas, noras domėtis, atkaklumas. Tuo tarpu planuojantiems dirbti vaistinėse tikrai prireiks empatijos, nuoširdaus noro padėti žmogui ir nesibaiminti glaudesnio kontakto su pacientais, o to dėl besikeičiančių farmacininkų funkcijų vis daugėja.

„Šiame darbe reikia būti ir psichologu – sugebėti įvertinti žmogaus sveikatos raštingumą, kiek jam reikia, tiek papasakoti, išsiaiškinti, ar supranta, kaip vartoti vaistus ir pan. Todėl studijuojant farmaciją tikslinga pasirinkti ir papildomus dalykus, pavyzdžiui, filosofiją, psichologiją bei kitas disciplinas. Studijos Vilniaus universitete turi didžiulį privalumą, nes mūsų studentai pasirenkamuosius dalykus gali studijuoti kituose fakultetuose, kur pasirinktą kursą dėsto konkrečios srities profesionalai. Juk vaistininko specialybė nuolat keičiasi, atsiranda naujų dalykų, technologijų, vaistų, gydymo metodų. Čia tenka mokytis visą gyvenimą“, – sako doc. K. Garuolienė.

VU informacija

 

Dalintis: