image

Lietuvoje pirmą kartą pradedama įgyvendinti „GovTech smėliadėžės“ programa, skirta praktiškai išbandyti dirbtinio intelekto (DI) technologija grįstų sprendimų galimybes viešajame sektoriuje. Birželio 5 d. Vilniuje vykusiame programos atidarymo renginyje 14 viešojo sektoriaus institucijų pristatė savus iššūkius, kuriuos planuoja spręsti pasitelkdamos dirbtinį intelektą. Taip pat buvo nagrinėjama, kokią įtaką dirbtinis intelektas gali turėti viešojo sektoriaus veiklai.

DI sprendimų išbandymui – 250 tūkst. eurų

Devynių mėnesių trukmės „GovTech smėliadėžės“ programos dalyviai testuos rinkoje jau egzistuojančius dirbtinio intelekto technologija paremtus produktus ir galės gauti ekspertų pagalbą, gilinti žinias besivystančių technologijų, vartotojų įtraukimo ir kitose diegiant inovacijas svarbiose srityse.

Inovacijų agentūros „GovTech Lab“ skyriaus l. e. p. vadovės Liucijos Sabulytės teigimu, šia priemone siekiama paskatinti viešojo sektoriaus organizacijas išbandyti naujų technologijų – šiuo atveju dirbtinio intelekto – suteikiamas galimybes, įvertinti įvairius jų diegimui svarbius aspektus bei galimas rizikas.

„Dirbtinio intelekto technologija paremti įrankiai sparčiai skverbiasi į daugelį gyvenimo sričių. Palyginti su kitomis besivystančiomis technologijomis, imlumas dirbtiniam intelektui viešajame sektoriuje yra kur kas didesnis – bene kas antras viešojo sektoriaus darbuotojas jau yra išbandęs šia technologija grįstus sprendimus. Dirbtinis intelektas neabejotinai gali padėti didinti viešojo sektoriaus veiklos efektyvumą, tad svarbu ieškoti būdų, kaip saugiai integruoti šią technologiją į institucijų procesus, siekiant pozityvaus poveikio. Būtent tam prasideda „GovTech smėliadėžės“ programa, kurios įgyvendinimui šiemet skiriamas 250 tūkst. eurų finansavimas iš valstybės biudžeto. Vieno produkto testavimui galės būti panaudojamas iki 18 tūkst. eurų finansavimas“, – sako L. Sabulytė.

Stiprins viešojo sektoriaus inovacijų ekosistemą

„GovTech smėliadėžė“ yra viena iš keleto Inovacijų agentūros „GovTech“ laboratorijos įgyvendinamų struktūruotų eksperimentavimo programų, skirtų besivystančių technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, biometriniai duomenys, virtuali realybė, didieji duomenys išbandymui viešajame sektoriuje.

„Patirtis rodo, kad tokių programų dalyviai geba ne tik sėkmingai įgyvendinti technologijų diegimo projektus, tačiau ir buriasi į inovacijų iniciatorių ir kūrėjų bendruomenę, palaiko vieni kitus kartais ne visai lengvose idėjų įgyvendinimo kelionėse. Svarbu ir toliau prisidėti prie viešojo sektoriaus inovacijų ekosistemos stiprinimo, tad nuolat ieškome priemonių, kurios atlieptų viešojo sektoriaus lūkesčius. Viena jų yra „GovTech smėliadėžė“, kurioje fokusuosimės į vienos svarbiausių šiandienos technologijų – dirbtinio intelekto – įveiklinimą“, – teigia L. Sabulytė.

DI galimybės – nuo kartelių nustatymo iki darbo pokalbio simuliacijų

Programoje dalyvaujančios institucijos atrinktos atviro konkurso būdu. Jos spręs su piliečių aptarnavimu, procesų tobulinimu bei duomenų analize susijusius iššūkius. LR Vyriausybės kanceliarija testuos sprendimą, skirtą ateities įžvalgų rengimui. Jis gali padėti įvertinti Lietuvai ateityje atsiversiančias galimybes ir rizikas, su kuriomis šalis gali susidurti. Toks įrankis leistų geriau pasiruošti šioms galimybėms ir rizikoms.

LR konkurencijos taryba išbandys produktą, skirtą įmonių kartelinių susitarimų identifikavimui. Programoje dalyvauja ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra, kuri dirbtinio intelekto pagalba bandys edukaciniais tikslais simuliuoti darbo pokalbius ir taip stiprinti mokinių pasirengimą ateities karjerai. Higienos institutas diegs įrankį, kuris gali prisidėti prie savižudybių prevencijos tikrindamas žiniasklaidoje skelbiamą turinį.

Dirbtinio intelekto technologija paremtus sprendimus programoje taip pat testuos Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Registrų centras, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Klaipėdos ligoninė, Šeškinės poliklinika, Klaipėdos universiteto ligoninė, viešoji įstaiga „Ekoagros“, Vyriausybės strateginės analizės centras, Muitinės departamentas ir Lietuvos kultūros taryba.

„GovTech smėliadėžė“ – tai eksperimentavimo ir žinių erdvė, leidžianti išbandyti dirbtinio intelekto technologijas viešojo sektoriaus institucijose bei suprasti, kokių pokyčių reikia norint pilnai išnaudoti jų suteikiamas galimybes. Programos dalyviai kartu su „GovTech“ laboratorijos komanda ir ekspertais taip pat mąstys apie ateityje laukiančius iššūkius diegiant vartotojų poreikius atliepiančius produktus ir paslaugas bei jų sprendimo būdus. Įvertinus pilotinės „GovTech smėliadėžės“ rezultatus, metų pabaigoje planuojama priimti sprendimą dėl programos įgyvendinimo kitais metais.

Organizatorių nuotr. 

„GovTech” laboratorija informacija

 

Dalintis: