image

Vis dažniau susidurdama su perdegimo ieškant darbo reiškiniu, Užimtumo tarnyba primena apie galimybę problemas spręsti padedant karjeros planavimo specialistams. Bet kokio amžiaus žmonės gali kreiptis į regioninius centrus „Karjeras“ ir išvengti ilgalaikio nedarbo rizikos.

„Perdegimas atsiranda dėl nesėkmingų darbo paieškos bandymų ir milžiniškų pastangų siekiant patekti ar išsilaikyti profesinėje veikloje. Pasekmės gali būti ne tik psichologinės, bet ir fizinės“, – teigė Užimtumo tarnybos psichologė Renata Ševerenkienė.

Perdegimas mažina žmogaus atsparumą, savivertę ir stumia į socialinę izoliaciją. Iš to kylančios emocinės ir fizinės sveikatos problemos gali neigiamai paveikti žmogaus gebėjimą sėkmingai tęsti darbo paieškas. Pasikartojantys veiksmai – dažniausiai pagrindinė perdegimo ieškant darbo priežastis ir jie išsekina ne vieną žmogų. Nuolatinis gyvenimo aprašymų kūrimas, pritaikymas prie siūlomos darbo pozicijos, motyvacinių laiškų rašymas kelia vis didesnę įtampą, ypač – jei tenka ilgai laukti atsakymų iš darbdavių.

Įprastai visuomeniniame gyvenime savo vaidmenį atlikęs žmogus jo netenka – susiduriama su tam tikra izoliacija. Padėtį blogina ir nuolatiniai pažįstamų klausimai: „Ar jau susiradai darbą, kodėl dar nesusiradai, ar panašiai.“ Kartu atsiranda noras dar labiau izoliuotis nuo įprasto gyvenimo ritmo. Prie to prisideda ir technologiniai veiksniai, nes darbo paieška įprastai vyksta internete. Spaudimą didina ir finansinės priežastys, kurios netekus darbo ir turint įsipareigojimų stumia į neviltį.

R.Ševerenkienės teigimu, dažniausiai žmogus dar nesupranta, kad susidūrė su perdegimu: „Tokie pasiteisinimai, kaip šiandien mažiau laiko praleisiu ieškodamas darbo, galbūt nebetobulinsiu savo gyvenimo aprašymo, jaučiu fizinį nuovargį – pirmieji ženklai, kad reikalinga pagalba. Kartais pakanka ištrūkti iš šių spąstų pačiam, bet gali būti ir greitesni sprendimai.“

Tikslus dienotvarkės sudarymas – pirmasis žingsnis. Čia turi atsirasti vietos ir pomėgiams, fizinei ar emocinei gerovei. Pokalbiai su artimaisiais, šeima ar karjeros konsultantais gali pasiūlyti naują perspektyvą. Svarbiausia ieškant darbo – dėmesį sutelkti į mažas pergales.

Norintys sklandesnių darbo paieškų ar išvengti perdegimo, kiekviename šalies regioniniame karjeros centre Užimtumo tarnyboje gali prašyti individualios karjeros konsultanto pagalbos.  

Specialistai dirba su visais žmonėmis, kurie abejoja dėl tolesnio karjeros kelio. Čia siūlomi specialūs mokslininkų sukurti testai, padedantys įvertinti savo įgūdžius. Taip pat padedama pasirengti gyvenimo aprašymą, mokomasi rašyti motyvacinius laiškus ar individualiai pasiruošti darbo pokalbiui.

„Pagalba darbo netekusiam žmogui nebūtinai siejama vien su psichologo konsultacijomis. Kai kurie tai priima kaip natūralų gyvenimo pokytį ir išlieka atsparūs sukrėtimams. O kartais pakanka padrąsinimo, kartu su karjeros specialistais sukurto naujo karjeros plano ir tikslaus jo laikymosi“, – teigė Užimtumo tarnybos psichologė.

Paslaugos karjeros centruose teikiamos individualiai ir konsultacijos grupėms nuotoliu ar centro erdvėse. Tam nebūtina ir registracija Užimtumo tarnyboje. Specialistai taip pat veda užsiėmimus mokyklose, dalyvauja renginiuose, parodose. Svarbiausias tokių centrų tikslas – padėti žmogui pasirinkti profesiją ar naują karjeros kryptį.

Užimtumo tarnybos informacija

 

Dalintis: