image

Per pastaruosius penkiolika metų viešojo sektoriaus darbuotojų amžiaus vidurkis išaugo 4,1 m. ir siekia 45 m. Matydama poreikį skatinti jaunimą rinktis viešąjį sektorių, nuo 2024 m. Užimtumo tarnyba pradėjo naują veiklą, kuria padeda studentams atrasti praktikos galimybes viešajame sektoriuje.

Kaip keičiasi viešasis sektorius ir kas paskatintų jaunimą čia planuoti savo karjerą? Apie tai įvairių organizacijų atstovai dalijosi nuomonėmis konferencijoje.

„Darbo rinkai senstant, valstybinės organizacijos vis dažniau pajus darbuotojų trūkumą. O sparčia skaitmenine transformacija, mažinančia biurokratinę naštą ir leidžiančia savo pažanga būti tarp ES lyderių, norisi paskatinti jaunimą tą trūkumą sumažinti, – teigė renginį pradėjęs Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Gytis Darulis. – Mūsų jaunoji karta užaugo sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kuriame technologijos ir visuomenės vertybės nuolat keičiasi. Šis lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti leidžia jaunimui ne tik sekti inovacijų tendencijas, bet ir būti jų formuotojais.“

2024 metais Europos Komisijos skaitmeninio dešimtmečio pažangos vertinimo ataskaitoje, Lietuva užėmė 6 vietą ir išliko viena iš lyderių Europos Sąjungoje pagal viešųjų skaitmeninių paslaugų kokybę.

Anot G. Darulio, praktikos atlikimas viešojo sektoriaus organizacijose yra puiki priemonė jaunajai kartai iš arčiau pamatyti pokyčius. Šiam jaunimo įtraukimo būdui pritarė ir konferencijoje apie praktiką, paskatinusią tęsti darbą valstybei, pasidalinę Mantas Kuizinas, LR Prezidentūros Valstybės pažinimo centro vyr. specialistas ir darbuotojų kompetencijomis Vilniaus miesto savivaldybėje trečius metus besirūpinanti Austė Novikovaitė.

Elžbieta Jašinskaitė, Vyriausybės kanceliarijos Komunikacijos departamento Atviros Vyriausybės skyriaus patarėja, mano, kad jaunimą supažindinti su viešuoju sektoriumi reikėtų dar mokykloje. Kasmet motyvuoti, gerai besimokantys ir visuomeninėse veiklose aktyviai dalyvaujantys baigiamųjų klasių mokiniai turi galimybę sudalyvauti projekte „Moksleiviai – į Vyriausybę“, kurio metu dieną praleidžia vienoje iš valstybinių organizacijų.

Umberto Masi, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas, kaip būdą pritraukti Z kartą į vyresnių žmonių kolektyvus, pasiūlė didesnę komunikaciją. Anot jo, vyresnioji karta susikūrė neatsakingo, tingaus jaunimo portretą, todėl geriausia keisti požiūrį su jais daugiau bendraujant.

Diskusijoje apie inovatyvius metodus, kurie pritrauktų jaunimą į viešąjį sektorių, dalyviai sutarė, kad svarbiausia yra viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas. Taip keičiamasi gerosiomis praktikomis, diegiami dirbtinio intelekto sprendimai ir pamažu keičiasi valstybės institucijų įvaizdis. Taip pat labai svarbu, kad jaunas žmogus būtų vertinamas pagal idėjos turinį, o ne ilgametę patirtį.

Lietuvos policijos atstovas neslėpė, kad tik 20 proc. praktiką atliekančių jaunuolių pasirenka pareigūno karjeros kelią. Nors Vilniaus apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas yra TOP1 viešojo sektoriaus organizacija, kuri 2023-2024 metais priėmė daugiausiai praktikantų, didelė dalis atkrenta pamatę darbo realybę. Jie kartu vyksta į nusikaltimo vietas ir gali stebėti pareigūnų darbą iš arti.

Renginyje savo idėjomis dalijosi ir Kauno kolegijos atstovas Mantas Gutauskas, personalizuoto mokymo(si) platformos „Elicėjus“ direktorius Mantas Vičius, Jaunimo reikalų agentūros Nacionalinės jaunimo politikos skyriaus vadovė Eglė Došienė.

Užimtumo tarnybos informacija

 

Dalintis: