image

Šiandienos darbo rinkoje vis daugiau dėmesio skiriama ne tik techniniams įgūdžiams, bet ir minkštųjų įgūdžių svarbai. Remiantis „LinkedIn“ ataskaita, 92 % darbdavių teigia, kad minkštieji įgūdžiai yra tiek pat svarbūs, kiek ir techniniai įgūdžiai. 2023 m., palyginti su praėjusiais metais, technologijų sektoriuje vadybos pozicijų skaičius išaugo net 12 %. Tuo pačiu 2024 m. numatomas 3 % technologijų sektoriaus augimas, kuris reiškia apie 300 000 naujų darbo vietų šiame sektoriuje​. Vadybos specialistai tampa itin paklausūs įvairiuose sektoriuose, įskaitant aviaciją, mediciną ir technologijas. Šių specialistų karjeros galimybės yra plačios ir įvairios, todėl norintys išsiskirti rinkoje turėtų atsižvelgti ir į technologijų supratimą. Rinkdamiesi studijų programas, derinančias vadybą su technologijų išmanymu, pavyzdžiui, ekonomikos inžineriją, gauna ne tik klasikinės ekonomikos žinių, tačiau papildomai ir šiais technologijų laikais labai svarbias inžinerines žinias ir tokiu būdu įgyja konkurencinį pranašumą.

Vadybos ir ekonomikos specialistų poreikis įvairiuose sektoriuose

Technologijų sektorius yra viena sparčiausiai augančių sričių, kurioje vadybos specialistų poreikis taip pat didėja. Vadybininkai šioje srityje padeda valdyti projektus, koordinuoti komandas ir užtikrinti sklandų produktų vystymą bei jų pateikimą rinkai. Pavyzdžiui, aviacijos sektoriuje net apie 30 % visų darbo vietų sudaro vadybos specialistai. Šie specialistai dirba tokiose srityse, kaip logistikos valdymas, klientų aptarnavimas, personalo valdymas ir strateginis planavimas. Aviacijos sektorius nuolat auga, o su juo auga ir auga ir kvalifikuotų vadybininkų poreikis. Net ir specifiniam medicinos sektoriui nuolat reikia efektyvių vadybininkų ir ekonomistų, kurie čia užima svarbias pozicijas, padedančias valdyti ligonines, klinikas ir sveikatos priežiūros organizacijas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 2030 metų sveikatos priežiūros sektoriuje reikės daugiau nei 18 milijonų papildomų, taip pat ir vadybos, specialistų.

Vadybos ir ekonomikos žinių išmanymas suteikia galimybę rinktis daug platesnį spektrą karjeros galimybių. Šie įgūdžiai yra ypatingai aktualūs tiems, kurie dar neapsisprendė dėl savo būsimos profesijos, nes jie suteikia lankstumo ir gebėjimų prisitaikyti prie įvairių darbo rinkos poreikių. Toks išsilavinimas atveria duris ne tik į tradicines vadybos ir ekonomikos sritis, bet ir į technologijų, sveikatos priežiūros, transporto ir daugelį kitų sektorių, kur kvalifikuoti vadybininkai yra būtini sėkmingai organizacijų veiklai užtikrinti.

Technologijų išmanymo svarba, siekiant vadybos ar ekonomikos laipsnio

Remiantis „Deloitte“ 2024 metų technologijų sektoriaus apžvalga, prognozuojama, kad per artimiausius metus dirbtinio intelekto, debesų kompiuterijos ir kibernetinio saugumo sritys patirs didžiausią augimą, o 62% vadovų teigia, jog technologiniai įgūdžiai taps būtini norint išlikti konkurencingiems darbo rinkoje. Ši statistika rodo augantį poreikį specialistams, kurie geba ne tik vadovauti, bet ir suprasti technologinius aspektus.

Šiais laikais nebepakanka būti tiesiog vadybininku arba ekonomistu. Dėl sparčiai besivystančių technologijų ir jų integracijos į visas verslo sritis, vadybos specialistai turi turėti supratimą apie technologijas. Todėl rekomenduojama rinktis studijų programas, kurios derina vadybą su technologijų supratimu, pavyzdžiui, ekonomikos inžineriją, o ne klasikinę ekonomiką, arba finansų inžineriją, o ne finansus arba auditą.

Studijuodami techniškajame universitete vadybą arba ekonomikos inžineriją, studentai įgyja inžinerijos pagrindus, mokosi programuoti ir suprasti techninius brėžinius. Tai suteikia jiems galimybę geriau suprasti technologinius procesus ir efektyviau valdyti projektus, kuriuose technologijos vaidina svarbų vaidmenį. Tokie specialistai tampa itin vertingi darbdaviams, nes jie sugeba ne tik vadovauti, bet ir suprasti bei pritaikyti technologinius sprendimus praktikoje.

Sužaidybintas metodas stiprinti studentų minkštuosius įgūdžius

Kadangi techniškajame universitete dauguma studentų studijuoja techniškąsias specialybes, jau kurį laiką esame įdiegę inovatyvią skaitmeninių ženkliukų sistemą. Ši sistema ypatingai aktuali inžinerijos studijas pasirinkusiems studentams, kuriems trūksta minkštųjų įgūdžių. Aktyviai dalyvaudami papildomose veiklose, tokiose kaip sporto, meno, šokių būreliai, studentų atstovybė veiklos, Erasmus programos kelionės ar savanoriavimas, organizuojant įvairius renginius, studentai gali rinkti skaitmeninius ženkliukus.

VILNIUS TECH sukurta skaitmeninių ženkliukų sistema leidžia studentams per mobiliąją programėlę rinkti duomenis per QR kodus ir siekti aukščiausio „lygmens“. Baigę studijas, jie gauna ne tik universiteto diplomą, bet ir kompetencijų aplanką, kuriame surašytos visos įgytos kompetencijos ir minkštieji įgūdžiai. Skaitmeniniai ženkliukai yra inovatyvi priemonė, padedanti studentams ne tik įgyti svarbių įgūdžių, bet ir parodyti juos potencialiems darbdaviams, tai suteikia jiems pranašumą darbo rinkoje.

Minkštųjų įgūdžių svarba ir vadybos specialistų poreikis yra neabejotinas daugybėje skirtingų sektorių. Nesvarbu, ar tai būtų aviacija, medicina, technologijos ar kita sritis, vadybos specialistai turi reikšmingą įtaką organizacijų sėkmei. Tačiau šiandieninėje rinkoje ypatingai svarbu turėti ir technologinį pagrindą. Todėl, jei galvojate apie karjerą vienoje iš šių sričių, nepamirškite, kad socialiniai įgūdžiai kartu su technologijų žiniomis gali atverti daug durų ir suteikti įvairių karjeros galimybių.

Parengė Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Strateginės partnerystės centro direktorė Verslo vadybos fakulteto docentė dr. Milena Seržantė

VILNIUS TECH informacija

 

Dalintis: