image

Balandžio 26 d. Lietuvos moksleiviai vėl kviečiami išbandyti jėgas unikalioje „Model NATO Vilnius 2024“ simuliacijoje – imtis NATO šalies narės vadovo vaidmens dalyvaujant NATO viršūnių susitikime. Galimybę dalyvauti daugelyje Europos šalių vykstančiame, prestižiniame renginyje šiemet turės beveik 200 Lietuvos vyresniųjų klasių moksleivių, sklandžiai bendraujančių anglų kalba, besidominčių gynybos temomis ir norinčių geriau pažinti Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją –NATO. Dalyvių registracija iki balandžio 10 dienos vyksta interneto svetainėje www.modelnatovilnius.lt

„Model NATO Vilnius 2024“ Lietuvoje organizuoja Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI) drauge su Britų taryba, Jungtinės Karalystės ambasada Vilniuje ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija. Renginį globoja Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Prieš 20 metų su mūsų naryste NATO įvykęs strateginis Lietuvos saugumo lūžis suteikė mums stiprybės, pasitikėjimo savimi ir savo ateitimi. Lietuvos narystės Aljanse svarba ir reikšmė ypač atsiskleidė Rusijai pradėjus plataus masto karą prieš Ukrainą. Šio laikotarpio iššūkiai reikalauja, kad NATO sprendimai būtų priimti greitai ir adekvačiai. Linkiu „Model NATO“ dalyviams rodyti tokių sprendimų pavyzdį, nes būtent jaunuomenė yra NATO ateitis“, – teigia Seimo Pirmininkė.

Šių metų „Model NATO Vilnius“, vyksiantį Seimo rūmuose, moderuos Birmingamo universiteto (Jungtinė Karalystė) tarptautinės politikos profesorius Markas Veberis (Mark Webber), pastaruosius dvidešimt metų dirbęs NATO, Europos saugumo ir transatlantinių santykių srityse ir jau dvylika metų padedantis organizuoti studentų delegacijas, dalyvaujančias kasmetiniame tarptautiniame „Model NATO“ renginyje Vašingtone (JAV). Prie prof. M. Veberio prisijungs ir kiti gynybos srityje išskirtinės patirties turintys moderatoriai – plk. ltn. Valerijus Šerelis, mjr. Alminas Sinevičius ir kiti. 

„Nuo pat savo įkūrimo 1949 m. NATO vaidino ir tebevaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį mūsų tarptautinėje taikos ir saugumo architektūroje. Labai svarbu, kad jaunoji karta suprastų Aljanso vaidmenį ir iššūkius, su kuriais susiduria organizacija dabartiniame geopolitiniame kraštovaizdyje. Šios gynybinės sąjungos valstybes nares sieja bendras tikslas – politinėmis ir karinėmis priemonėmis užtikrinti mūsų kolektyvinę laisvę ir saugumą. Šiais jubiliejiniais metais, minint Lietuvos narystės NATO 20-metį, „Model NATO Vilnius“ yra išskirtinė galimybė aktyviems, įvairių tautybių žmonėms iš visos Lietuvos geriau suprasti kaip veikia organizacija ir kaip priimami svarbūs sprendimai“, – sako Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje Brajanas Olei (Brian Olley).

Daugelyje NATO valstybių narių vykstantis „Model NATO“ jaunimui leidžia patirti ir suprasti sprendimų priėmimo NATO viršūnių susitikimuose subtilybes bei procesus labai praktiniu būdu. Simuliacijų scenarijai „Model NATO“ metu yra koordinuojami patyrusių moderatorių, o dalyviai tampa NATO valstybių narių viršūnių susitikimo dalyviais, ir atstovaudami jiems priskirtoms šalims, ieško sprendimų realistiškose situacijose, susijusiose su saugumo klausimais visuose lygmenyse, kurios NATO narėms gali kilti kasdien. Svarbiausios temos, lydinčios šias situacijas – gebėjimas balansuoti tarp politinės logikos ir karinių poreikių, Aljanso atsakas į hibridines grėsmes, lankstumas prisitaikyti atsakant į naujus geopolitinius scenarijus ir daugybė kitų. 

BPTI direktoriaus dr. Tomo Žalandausko įsitikinimu, aktyviam jaunimui patirti ir suprasti, su kokiais iššūkiais šiandien ir ateityje susidurs NATO – tiesiog būtina, nes besikeičianti situacija rodo, jog būtent ateities kartos vis dažniau susidurs su saugumo iššūkiais – pradedant dezinformacija, humanitarinėmis krizėmis, naujųjų technologijų įtaka, kibernetinėmis grėsmėmis ir baigiant klimato kaitos iššūkiais. „Pirmiausia – labai svarbus momentas, kurį norime kaskart priminti jauniems žmonėms – tai Lietuvos pasirinkimas būti NATO. Juk nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo pradžios Lietuva pasirinko europinį ir transatlantinį kelią. Taigi šiandien, du dešimtmečius būdami NATO dalimi, greta pasididžiavimo šiuo teisingu sprendimu kaip visuomenė ir valstybė turime aiškiai suvokti ir įsipareigojimus savo valstybės ir kolektyvinei gynybai. Ir siekiamybė, kad tai vis aiškiau suprastų kuo didesnė visuomenės dalis, pradedant jaunais žmonėmis”, – teigia dr. T. Žalandauskas. 

Britų tarybos vadovė Ona Marija Vyšniauskaitė taip pat akcentuoja NATO šalių piliečių informuotumo, visuomenės sąmoningumo ir vietos kolektyvinėje gynyboje svarbą. „NATO gynybinis aljansas remiasi partneryste ir kiekvienos valstybės įsipareigojimu stiprinti tiek savo, tiek visos bendrijos saugumą. Pastaraisiais metais, kai vis labiau pabrėžiamas Aljanso vaidmuo besikeičiančioje geopolitinėje erdvėje, bene svarbiausiu diskusijų apie NATO akcentu yra bendradarbiavimo ir susitelkimo svarba, todėl būdami NATO šalies piliečiais, turime pareigą suprasti ir pažinti Aljanso veikimo principus ir tikslus, kad aiškiai suvoktume savo vaidmenį ir galimybes prisidėti prie šios partnerystės stiprinimo“, – įsitikinusi O. M. Vyšniauskaitė. 

Dalyvauti Seimo rūmuose Vilniuje vyksiančiame renginyje bus pakviesti 192 vyresniųjų klasių mokiniai (ne jaunesni nei 16 metų), iš anksto užregistruoti per elektroninę registracijos sistemą interneto svetainėje www.modelnatovilnius.lt. Renginyje norinčius dalyvauti mokinius jų mokytojai turi užregistruoti iki balandžio 10 d. Renginys vyks anglų kalba. 

Daugiau informacijos „Model NATO Vilnius 2024“ – interneto svetainėje www.modelnatovilnius.lt.

Kontaktiniai asmenys: 

Baltijos pažangių technologijų instituto komunikacijos projektų vadovė

Sandra Kanopkaitė, tel. +370 606 18307, el. p. sandra.kanopkaite@bpti.eu

LR Seimo informacija

 

Dalintis: