image

Aukštųjų mokyklų absolventai, norintys tapti mokytojais, nuo šiol galės rinktis 2 metus trunkančias pedagogikos profesines studijas ir įgyti ne tik pedagogo kvalifikaciją, bet ir norimo mokyti dalyko kompetencijų.

Tokia naujovė įtvirtinta atnaujintame Pedagogų rengimo reglamente ir sudaro galimybes tapti dalyko mokytoju net ir tada, jei iki šiol įgyta aukštojo mokslo kvalifikacija to neleido.

„Pedagogikos profesinės studijos nėra naujas dalykas – jos kiekvienais metais paruošia net kelis šimtus mokytojų, t. y. suteikia profesinę kvalifikaciją tiems, kurie jau turi mokykloje mokomo dalyko išsilavinimą: fizikos, chemijos ir kt.

Dabar tokios studijos tampa dar patrauklesnės tiems, kurie jau turi aukštąjį išsilavinimą, tačiau studijų metu neįgijo pakankamai žinių mokyti norimo dalyko. Pavyzdžiui, absolventas, norintis tapti matematikos mokytoju, galės 2 metus studijuoti pedagogikos profesinėse studijose ir kartu su pedagogo kvalifikacija įgyti matematikos dalyko kompetencijų“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Regina Valutytė.

Universitetinės pedagogikos profesinių studijų programos skirstomos į dvi rūšis: 60 studijų kreditų (arba 1 metų), skirtas pedagogo kvalifikacijai įgyti, ir 120 studijų kreditų (arba 2 metų), skirtas pedagogo kvalifikacijai ir mokomojo dalyko kompetencijoms įgyti.

Tai reiškia, kad į 60 studijų kreditų programą galima stoti turint konkretaus mokomojo dalyko aukštąjį išsilavinimą, bet neturint pedagogo kvalifikacijos.

Į 120 studijų kreditų programą galima stoti turint aukštąjį išsilavinimą, bet neturint pedagogo kvalifikacijos ir norint tapti kito mokomojo dalyko mokytoju. Pavyzdžiui, kai užbaigus matematikos studijas norima dirbti matematikos ir kito dalyko mokytoju.

Taip pat į 120 studijų kreditų programą galima stoti turint aukštąjį išsilavinimą, bet neturint pedagogo kvalifikacijos ir norint tapti tam tikro mokomojo dalyko mokytoju, ko turimas išsilavinimas nesuteikia. Pavyzdžiui, kai baigus slaugos studijas norima dirbti biologijos mokytoju.

Priėmimas į pedagogikos profesines studijas vyksta tiesiogiai aukštosiose mokyklose. Stojantiesiems į šias studijas privalomas motyvacijos vertinimas, kurį organizuoja aukštosios mokyklos.

Stipendijos pedagogikos studentams

Įstojusieji į pedagogikos profesines studijas turi galimybę kas mėnesį gauti 770 eurų siekiančią stipendiją. Tokia valstybės parama numatyta tiems, kurie sudaro sutartis su savivaldybe ar mokykla ir įsipareigoja baigus studijas ten dirbti ne trumpiau kaip 3 metus per 5 metų laikotarpį, ne mažiau kaip 0,7 etato.

Į šias stipendijas pretenduoti gali ir paskutinio kurso pedagogikos bakalauro bei gretutinių studijų studentai.

Stipendija numatyta pasirinkusiesiems prioritetines pedagogikos specializacijas: matematiką, lietuvių kalbą ir literatūrą, prancūzų kalbą, vokiečių kalbą, fiziką, chemiją, biologiją, istoriją, geografiją, informacines technologijas, pradinį ugdymą ir specialiąją pedagogiką.

2025 m. pedagogikos profesinėms studijoms numatyta 400 valstybės finansuojamų vietų. Pernai į pedagogikos profesines studijas iš viso įstojo beveik 600 studentų, iš jų į valstybės finansuojamas vietas – apie 330.

Taip pat prioritetinių pedagogikos specializacijų studentai, įstoję į valstybės finansuojamas bakalauro arba gretutines studijas, gali pretenduoti į 455 eurų per mėnesį stipendijas.

LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informacija

 

Dalintis: