image

Seimas priėmė Jaunimo politikos pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais nuo 2026 m. nusprendė įteisinti šiuo metu įstatymu nereglamentuojamą jaunimo darbuotojo profesiją.

Šios iniciatyvos rengėja Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen anksčiau yra pažymėjusi, kad atlikti jaunimo problematikos tyrimai akivaizdžiai rodo, kad Lietuvoje trūksta infrastruktūros ir kryptingai apmokytų darbuotojų, kurie sugebėtų dirbti su paaugliais.

Atsižvelgiant į jaunimo poreikius šalyje ir reikalingas suteikti paslaugas, darbuotojų, dirbančių su jaunimu, skaičius auga, tačiau jaunimo darbuotojo profesija nėra įtraukta į profesijų katalogą. Nemažoje dalyje Europos šalių jaunimo darbuotojas yra išskiriamas kaip atskira profesija, tokiems darbuotojams užtikrinamas nuoseklus kvalifikacijos kėlimas ir kitos priemonės, rodančios tokios profesijos pripažinimą.

Pakeitimais nutarta apibrėžti jaunimo darbuotojo sąvoką, patikslinti darbo su jaunimu principus, nustatyti jaunimo darbuotojui keliamus reikalavimus ir sureguliuoti nepriekaištingos reputacijos klausimus. Be to, pataisomis sutarta nustatyti, kad atvirąjį, mobilųjį darbą, darbą su jaunimu gatvėje, jaunimo praktinių įgūdžių ugdymą galės vykdyti tik jaunimo darbuotojai.

Pagal atnaujintą įstatymą, asmuo, siekiantis tapti jaunimo darbuotoju, turės būti nepriekaištingos reputacijos ir turėti aukštojo mokslo kvalifikaciją, įgytą baigus socialinio darbo, psichologijos studijų krypties studijas ar ugdymo mokslų studijų krypčių grupės studijas, arba jai lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją bei socialinio pedagogo kvalifikaciją ir yra baigęs studijų programą (specializaciją), skirtą socialiniams pedagogams rengti.

Asmuo taip pat galės tapti jaunimo darbuotoju, jeigu jis turės aukštąjį išsilavinimą ir jaunimo darbuotojo sertifikatu patvirtintus gebėjimus, bus nepriekaištingos reputacijos.

Jaunimo darbuotojo sertifikatą turės teisę išduoti jaunimo politiką įgyvendinanti institucija. Įsigaliojus įstatymo pataisoms, jaunimo darbuotojo sertifikatai bus išduodami neterminuotam laikotarpiui, tačiau bus nurodytos sąlygos, kurioms esant jie nebegaliotų.

Su jaunimu dirbančios organizacijos ir kiti jaunimo darbuotojus įdarbinantys subjektai privalės užtikrinti, kad į jaunimo darbuotojų pareigas būtų priimti ir jose dirbtų tik nepriekaištingos reputacijos asmenys.

Už šiuos teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-2990(2) balsavo 78 Seimo nariai, susilaikė 2 parlamentarai.

LR Seimo informacija

 

 

Dalintis: