Sąvokos

Raktažodžių blokas


Pagrindinė mintis

Svajonės ir ateities vizija padeda įsivardyti karjeros ir kitų gyvenimo sričių tikslus. Tikslų siekimas suteikia mūsų veiksmams kryptį ir prasmę.


Įvadas

Įsivaizduok du skirtingus žmones. Pirmasis neturi tikslų. Jis abejingai dreifuoja gyvenimo jūroje, nepatirdamas nei didelių iššūkių, nei didelių atradimų. Ilgainiui jis prie to pripranta, o jo kasdienybė tampa nuobodi ir nuspėjama.

Antrasis žmogus kelia tikslus ir jų siekia. Jis greitai ir aistringai, o gal lėtai ir užtikrintai juda tikslo link. Ilgainiui žmogus tampa drąsus, užsigrūdinęs, jokie iššūkiai jo lengvai nesustabdys. Jo kasdienybė prasminga, pilna nuotykių ir atradimų.

Kuriuo žmogumi tu norėtum būti?

Pagrindinė dalis

 

Logika nuves tave nuo A iki B. Vaizduotė – visur.

- Albertas Einšteinas

Ateities vizija yra lyg gidas, padedantis nustatyti karjeros ir gyvenimo tikslus, tobulėjimo kryptį. Ji turi būti aiški, orientuota į tobulybę, tačiau įgyvendinama, stabili ir kartu leidžianti būti lanksčiam, įkvepianti ir motyvuojanti judėti pirmyn, įveikti iškylančius sunkumus. Asmeninė ateities vizija – žvilgsnis į vieną ateities dieną ar gyvenimo laikotarpį. Joje matai visas savo gyvenimo sritis, karjera – tik viena iš jų. 

 

Užduotis: Mano ateities vizija


Karjeros vizija – žvilgsnis į savo ateitį per profesinės veiklos akinius. Kuo tikslesnis savęs įsivaizdavimas savo svajonių darbe po 10 ar daugiau metų leidžia įvardyti karjeros tikslus ir susikoncentruoti į veiklas, vedančias tų tikslų link. 

Užduotis: Autoportretas darbe

 

Gyvenimą sudaro daug sričių: šeima, draugai, sveikata, karjera, laisvalaikis, buitis ir kt. Jų darna užtikrina žmogaus gyvenimo kokybę. Vienu metu siekiame keleto skirtingų tikslų. Tik tuomet, kai skirtingų gyvenimo sričių tikslai dera tarpusavyje, patiriame mažiau vidinių prieštaravimų, daugiau pilnatvės ir gyvenimo harmonijos. Pavyzdžiui, karjeros, kaip vienos iš gyvenimo sričių, tikslas turi neužgožti kitų sričių – asmeninio tobulėjimo, šeimos, sveikatos, laisvalaikio ir kt. – tikslų ir jiems neprieštarauti.

Kaip atpažinti ir įvardyti savo gyvenimo ir karjeros tikslus? Tai padaryti galima įvairiais būdais. Vienas iš jų – ateities vizijos projekcija į pagrindines gyvenimo sritis.

Užduotis: Gyvenimo sritys ir tikslai

Atsisiųsti darbapalį (190.3 KB

Jei gyvenimą įsivaizduotume kaip kelionę, tikslas toje vizijoje būtų tarsi kelrodė žvaigždė, padedanti nenuklysti nuo kelio ir iš taško A patogiausia trajektorija judėti į siekiamą tašką B.

Karjeros tikslas yra tai, ko nori pasiekti karjeros srityje. Tikslas formuluojamas vienu sakiniu, jis turi būti konkretus, pamatuojamas, realus, prasmingas bei pasiekiamas per ribotą laiką.

Konkretus. Svarbu kuo konkrečiau pasakyti, koks turi būti rezultatas. Pavyzdžiui, formuluotė „pradėti sportuoti ̋ yra bendro pobūdžio, o formuluotė „2 kartus per savaitę po 40 minučių plaukioti baseine ̋ yra labai konkreti.

Pamatuojamas. Kaip suprasi, kad jau pasiekei tikslą? Reikia aiškiai įvardyti rezultatą, kuris rodys, jog tikslas pasiektas. Pavyzdžiui, tikslas „geriau mokytis“ yra sunkiai pamatuojamas, tačiau formuluotė „pasiekti ir išlaikyti aukštesnį nei 9 balai pažymių vidurkį ̋ yra konkreti. Tikslas turi būti suformuluotas taip, kad bet kuriuo momentu galėtum pasakyti, kiek pažengei siekiamo tikslo link.

Realus. Formuluojant tikslą būtina įvertinti savo galimybes ir visas aplinkybes. Pavyzdžiui, tikslas „per savaitę tapti milijonieriumi ̋ yra nerealus (na, nebent turi kažkokį stebuklingą planą). Tačiau tikslas „baigus studijas įkurti įmonę, kurios pelnas per dešimt metų sieks milijoną eurų per metus ̋ galbūt ir visai įgyvendinamas. Kiekvieno žmogaus galimybės yra skirtingos, todėl tik nuo jo priklauso, ką jis laiko pasiekiama, o ką – ne.

Prasmingas. Tikslas turi būti svarbus ir įkvepiantis veikti. Pavyzdžiui, tikslas „išmokti kurti internetines svetaines ̋ savaime yra mažai prasmingas, tačiau „išmokti kurti ir administruoti svetaines, kad įkurčiau savo internetinę parduotuvę ̋ skamba prasmingiau.

Pasiekiamas per ribotą laiką. Būtina numatyti realų laiko limitą tikslui pasiekti. Pavyzdžiui, tikslas „kada nors išmokti vairuoti ̋ yra neaiškus, skatinantis atidėlioti. Formuluotė „Iki 19 gimtadienio išlaikyti vairavimo egzaminą ir gauti vairuotojo pažymėjimą“ nubrėžia aiškias laiko ribas ir skatina veikti.

Tikslai yra tolimi, vidutinės trukmės ir artimi. Tolimi – tie, kuriems pasiekti prireiks 10 ir daugiau metų. Vidutinės trukmės tikslai pasiekiami per metus ar dvejus. Artimi tikslai pasiekiami greičiau (per kelis mėnesius ar pusmetį), juos laiko perspektyvoje matome tarsi iš arčiau, todėl jie yra ryškesni, dar aiškiau ir konkrečiau įvardijami.

Kiekvieno didelio tikslo link judame etapais, pasiekdami mažesnius – tarpinius – tikslus. Pavyzdžiui, jei turi tikslą po kelerių metų išgarsėti muzikos pasaulyje, pirma išsikelk tikslą kasdien tobulinti savo dainavimo ar grojimo įgūdžius (tai turi tapti įpročiu). Antra, kas du mėnesius sukurk ir įrašyk bent vieną muzikos kūrinį. Trečia, susikurk savo „YouTube ̋ kanalą, kuriame publikuok savo įrašus. Ketvirta, kasmet dalyvauk „Eurovizijos ̋ atrankose ir panašiuose konkursuose. Ir tau pasiseks!

Užduotis: Laiptai svajonės link

 

Pritaikyk!

Pasikalbėk apie karjeros ir gyvenimo tikslus su savo artimais suaugusiais žmonėmis (tėvais, seneliais, giminaičiais ar kaimynais). Kaip jiems pavyko pasiekti savo tikslus? Ar jie buvo juos aiškiai įsivardiję?

Paprašyk, kad tavo tikslus įvertintų gerai tave pažįstantis artimas suaugęs žmogus. Gal jo patarimai bus verti dėmesio?

 

Apibendrink!

Siekti savo svajonių padės skaitmeninė vizijų lenta. Sukurk ją ir saugok matomoje vietoje (pavyzdžiui, kaip kompiuterio darbalaukio foną arba atspausdintą pasikabink savo kambaryje).

Pagalvok, kuriai gyvenimo sričiai skirsi daugiausia dėmesio ir jėgų. Kodėl?Kaip tai susiję su tavo vertybėmis?

Ką padarei šiandien, kad priartėtum prie savo tikslų?

 

Užduotis: Vizijų lenta

 

Įdomu!

Per savo karjerą praleidau daugiau nei 9 000 metimų. Pralaimėjau beveik 300 varžybų. 26 kartus man buvo patikėta įmesti pergalę turėjusius nulemti metimus, ir aš nepataikiau. Aš klydau daugybę kartų. Ir tai yra mano SĖKMĖS priežastis.

– Maiklas Džefris Džordanas
(vienas žymiausių JAV krepšininkų: 6 kartus tapo NBA čempionu, 5 kartus buvo pripažintas NBA naudingiausiu sezono žaidėju, 6 kartus NBA finalo naudingiausiu žaidėju)

 

 Skaitykite toliau

 

Navigacijos blokas

Dalintis: